Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya yeni yıla çözüm umudu ile giriyor

Giriş Tarihi: 1.1.2014
Mısır darbesi, Suriye'deki iç savaş ve kimyasal silahların kullanılması dolayısıyla Ortadoğu'da şiddetle anılan, Brezilya ve Ukrayna gibi yükselen ekonomilerde hükümet karşıtı gösterilere sahne olan, İran'ın batıyla masaya oturması ve İsrail ile Filistin'in barış görüşmelerine başlaması sayesinde de geleceğe yönelik umutlar yeşerten 2013 uzmanlara göre "karmaşa ve şiddet" yılı oldu. 2014'te uluslararası kamuoyunun bu sorunların çözümüne dair önemli adımlar atması bekleniyor.
SURİYE: Mülteci sayısının 4.5 milyona çıkması beklenen Suriye 2014'te de dünya gündeminin ilk sırasında olacak. ABD, Rusya, İran ve anlaşmazlıkla alakalı aktörlerin 22 Ocak'ta, Cenevre'de Suriye konusunu masaya yatırması, Nobel Barış Ödülü'nü alan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün ise rejimin elindeki kimyasal silah depolarını hazirana kadar yok etmesi bekleniyor. 2014'te yapılması gereken seçimlerin akıbeti ve Beşar Esad'ın bu seçimlere girip giremeyeceği ise hala net değil.
İRAN: Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ılımlı politikaları sayesinde batıyla müzakerelere başlayan İran, ekonomik yaptırımları gevşeten 6 aylık geçici anlaşmanın devamının gelmesini bekliyor.
RUSYA: Forbes dergisinin Yılın En Güçlü Kişisi seçtiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgedeki etkisi arttırarak, Obama'dan kaptığı ünvanını pekiştirmesi bekleniyor.
İSKOÇYA: İskoçya, Birleşik Krallık'tan ayrılarak bağımsızlığını ilan etme kararını, Katalunya bölgesi ise İspanya'dan ayrılma fikrini 2014'te gerçekleşecek referandumlarda halka soracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya yeni yıla çözüm umudu ile giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN