Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiltere'de göç dalgası tartışmaları

İngiltere'deki istihdam piyasasının Bulgar ve Romanyalı göçmenlere bugün açılmasıyla birlikte, göçmen karşıtı kuruluşlar, bu iki ülkeden yıllık ortalama 50 bin kadar göçmenin geleceğini tahmin ediyor.

Giriş Tarihi: 1.1.2014 20:47
Göçmenler için cazibesini her daim koruyan İngiltere'de, Romanya ve Bulgaristan vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çalışmasına konulan sınırlamaların bugün itibariyle sona ermesi, "göç dalgası" tartışmalarının artmasına neden oldu.

İngiltere de dahil olmak üzere bazı AB ülkeleri, 2007 yılında AB'ye üye olan Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının çalışma haklarına ve devlet yardımlarından faydalanmalarına 7 yıllık kısıtlama getirmişti. Sınırlamanın bugün itibariyle sona ermesiyle, İngiltere'de de istihdam piyasası Bulgar ve Romanyalı göçmenlere açıldı.

Birleşik Krallık'taki yetkili birimler, ülkeye kaç Bulgar ve Romanyalı göçmenin geleceğine dair tahmini bir resmi rakam vermezken, göçmen karşıtı kuruluşlar, bu iki ülkeden yıllık ortalama 50 bin göçmenin İngiltere'ye geleceğini tahmin ettiklerini vurguluyor.

Göçmen karşıtı faaliyetler izleyen "Göçmen İzleme" adlı düşünce kuruluşu, İspanya ve İtalya'da halen 2 milyon Rumen ve Bulgar'ın çalıştığını, ancak İngiltere'deki istihdam piyasasına konulan sınırlamanın kalkmasıyla birlikte, İngiltere'nin sağladığı daha yüksek çalışma ücretleri ve devlet yardımlarının, bu ülkenin vatandaşlarını İngiltere'ye gelmek için cezbedeceğini vurguluyor.

Göçmen İzleme'ye göre; AB vatandaşları arasında İngiltere "en fazla kazanç sağlayan varış noktası" olarak nitelendirilirken, önümüzdeki beş yıl içerisinde İngiltere'ye yılda 50 bin Rumen ve Bulgar göçmenin gelmesinin beklendiği belirtiliyor. Geçen haftalarda "göç dalgası" tartışmaları devam ederken, Bulgar yetkililerden yapılan açıklamada, Bulgaristan'dan yılda sadece 8 bin kişinin İngiltere'ye göç etmesinin beklendiği duyurulmuştu.

İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 1 Ocak 2014'ten itibaren göçmenlerin sosyal yardımlardan haksız şekilde yararlanmasına engel olmak amacıyla yeni düzenlemelerin yürürlüğe gireceğini dün açıklamıştı.

İngiltere'nin Göçten Sorumlu Bakanı Mark Harper, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, İngiliz hükümetinin yardım sisteminin sıkılaştırılacağını belirterek, İngiltere'ye gelen göçmenlerin ülkenin ekonomisine katkıda bulunabilmelerine devam edebilmeleri için devlet yardımlarında değişiklikler yapıldığını söyledi.

Yeni düzenlemeye göre, bugünden itibaren AB üyesi ülkelerden İngiltere'ye çalışmak için gelenler, iş arayanlar için verilen maddi destekten (Jobseeker's Allowance-JSA) faydalanabilmek için üç ay beklemek zorunda kalacak. Göçmenler, üç aylık bekleme süresinden sonra JSA yardımını alabilmek için teste tabi tutulacak. "Daimi Oturum Testi" (Habitual Residence Test-HRT) kapsamında, sosyal yardım almak isteyen göçmenin, İngiltere'ye gelmeden önce iş bulmak için nasıl bir çaba gösterdiğini ve İngilizce dil seviyesinin iş bulmasına engel olup olmayacağını belgelemesi beklenecek. Testi geçen göçmenler JSA yardımından 6 ay faydalanacak. İş bulma olasılığının yüksek olduğunu ispatlayan göçmenler bu yardımı almaya devam edecek.

İngiliz hükümeti ayrıca ülkeye gelen göçmen ve AB vatandaşı olmayan ziyaretçilerin Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) servislerinin bazılarından ücretsiz yararlanamayacağını haftabaşında duyurmuştu. Hükümetin kararının, Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarının AB ülkelerinde çalışmasına konulan sınırlamaların kalkmasından iki gün önce gelmesi dikkatleri çekmişti. Hükümet, "amaçlarının sağlık sisteminin suistimal edilmesini önlemek olduğunu" vurgulamıştı.

"ÇALIŞMAYA GELDİM VE ÜLKEME GERİ DÖNECEĞİM"

İngiliz Parlamentosu'nun İçişleri Komisyonu Başkanı ve İşçi Partisi Milletvekili Keith Vaz, Romanya'nın başkenti Bükreş ve Bulgaristan'ın başkenti Sofya'dan gelen uçakların büyük bölümünün Londra'daki Luton Havaalanı'na inmesi nedeniyle, yeni yılın ilk gününde İngiltere'ye gelen Rumenler'i havaalanında karşıladı.

Vaz, ülkeye bugün gelen Rumen vatandaşlarının çoğunluğunun halihazırda İngiltere'de yaşayan ve çalışan kişiler olduğunu, bugün itibariyle kalkan sınırlamanın kimseyi "biran önce İngiltere'ye tek yön bilet alma çabasına" sokmadığını belirtti.

Havaalanında İngiliz basınına konuşan, İngiltere'ye ilk defa gelen Rumen vatandaşı Victor Spiersau ise, bir araba yıkamacıda kendisine iş bulup geldiğini, saatte 8 sterlin (10 avro) kazanacağını, Romanya'da inşaat işcisi olarak aynı parayı bir günde kazandığını söyledi. Spiersau, İngiltere'de gelirin daha yüksek olduğunu belirterek, "Ülkenizi soymaya gelmedim. Çalışmaya geldim ve ülkeme geri döneceğim. Burada kalmayı istemiyorum. Romanya'da daha iyi bir yaşam için evimi restore etmek istiyorum. Romanya'da yaşamak daha kolay, çünkü hayat pahalı değil" dedi.

Birleşik Krallık'ta Orta ve Doğu Avrupa'dan gelen yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. İngiltere'deki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti, özellikle serbest dolaşım kurallarında AB'nin reforma ihtiyacı olduğunu savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de göç dalgası tartışmaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN