Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısırlı hakemin Rabia korkusu

Mısır'da bir hakem, darbe karşıtı direnişin sembolü "Rabia" işaretine getirilen yasak nedeniyle, uzatma süresini belirtmek için iki eliyle zafer işareti yaptı

Giriş Tarihi: 1.1.2014 21:02
Mısır'da bir futbol hakemi, darbe karşıtı direnişin sembolü "Rabia" işaretine getirilen yasak nedeniye, uzatma süresini belirtmek için iki elinin ikişer parmağını havaya kaldırdı.

Mısır'da "Guana" ve "İntac el-Harbi" takımları arasındaki maçın hakemi Muhammed Şata, karşılaşmaya 4 dakika uzatma verdi. Ancak hakem, uzatma kararında yapılan rutin el işaretinin aksine sağ ve sol elleriyle zafer işareti yaparak teknik heyete 4 dakikalık uzatma mesajını iletti. Hakemin, kameralara yansıyan bu hareketi, darbe karşıtı direnişin sembolü haline gelen ve daha önce farklı branşlarda birçok Mısırlı sporcunun cezalandırılmasına neden olan "Rabia" işaretinden kaçınmak için yaptığı ortaya çıktı.

Şata, maçın ardından yaptığı açıklamada, "4 parmağımı açarak maçın 4 dakika uzatıldığını bildirmekten çekinmemin sebebi malum. Rabia işareti kanunen suç haline geldi. Ayrıca yanlılarının bundan istifade etmesini istemedim" şeklinde konuştu.

Mısır'da geçici yönetimin, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan) "terörist örgüt" ilan etmesinin ardından artık bu grubu sembolize eden her şeyin suç unsuru haline geldiği belirtiliyor.

Mısır'ın önemli futbol takımlarından Ehli'nin golcüsü Ahmed Abduzzahir'in Afrika kupası maçında attığı ikinci golden sonra yaptığı "Rabia" işareti ceza almasına yol açmıştı. Ktap ve cetvellerinde "Rabia" işaretine yer vermelerinden dolayı bazı öğrenciler geçici hapis cezalarına çarptırılırken, darbe karşıtlarından bazıları da, sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarında kullandıkları "Rabia" işaretiyle ilgili açılan soruşturmalar nedeniyle bu işareti kaldırmak zorunda kalmıştı.

Ancak geçici yönetimin baskılarına karşı çareler geliştiren darbe karşıtları, "Rabia" işaretine getirilen yasakları, aynı renk ve arka fonu kullanarak yine 4 rakamını sembolize eden "8/2", "1+3" ya da "Anlarsın ya" gibi farklı ifade şekilleriyle meramlarını anlatıyor.

Rabia ve Nahda meydanlarına yönelik kanlı müdahalenin ardından ortaya çıkan "Rabia" işareti, kısa zamanda Mısır'daki darbe karşıtlarının başlıca protesto tavrı haline gelmiş, dünya genelinde önemli isimlerin de aynı işaretle verdiği dayanışma mesajları, "Rabia"nın küresel bir yaygınlığa ulaşmasını sağlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısırlı hakemin Rabia korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN