Bir dileğimiz var

Giriş Tarihi: 2.1.2014

Her yıl olduğu gibi 2013 de iyisi ve kötüsüyle geride kaldı. Dünya "her şeye rağmen umut" diyerek meydanları doldurdu. Yeni yılı ilk olarak Pasifik'teki Tonga Adaları karşıladı. Güneş adım adım ilerledi ve dünyanın dört bir yanı coşkuyla 2014'e girdi. Havai fişekler atıldı, şarkılar söylendi, danslar edildi

Yeni yıl, dünyanın dört bir yanında büyük bir coşku ile karşılandı. 2014'e ilk giren ülke, Pasifik'teki Tonga Adaları'nda geleneksel 'büyük ayin' sürerken, gözler Dubai'deydi. 50 kilometrelik sahil şeridi boyunca 400 bölgeden atılan 400 bin havai fişek ile görkemli bir şölen hazırlayan Dubai, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. ABD'de en renkli kutlamalarının yer aldığı ünlü Times Meydanı'nı dolduran yaklaşık bir milyon kişi yeni yıla, havai fişek gösterileri, konfeti yağmuru ve 1904 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen geleneksel kristal küre indirme töreni ile 'merhaba' dedi. Geçtiğimiz yılın son ayında hayatını kaybeden efsanevi lider Nelson Mandela, Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'daki yılbaşı etkinliklerinde unutulmadı. Mandela etkinliklerde yer alan konser, havai fişek ve hayatının gösterildiği 3 boyutlu projeksiyon gösterisiyle anıldı. Hollanda'da bir kişi, atılan havai fişeğin vücuduna isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Hollandalılar Lahey, Rotterdam ve Amsterdam gibi büyük şehirlerin merkezlerinde toplandı. Halkın büyük bir kısmı, ekonomik krize rağmen ülkede gerçekleştirilen yılbaşı gösterileri için 70 milyon euro harcama yapılması nedeniyle yönetimi eleştirdi.

YENİ YILI ACIYLA KARŞILADILAR

Suriye'de 2013, Esad rejiminin ablukası altındaki bölgelerde yaşanan gıda sıkıntısı ve ağır kış şartlarıyla yaşanan ölümlerle sona erdi. Son haftalarda varil bombalarıyla düzenlenen yoğun bombardıman nedeniyle evlerini terk eden Suriyeliler, yeni yıla yağışların artması nedeniyle çaresizlik içerisinde girdi. Dünya kutlamaları yaparken, Suriye'de rejim güçlerinin Aralık ayının son gecesinde de ülke genelinde düzenlediği operasyonlarda 15'i çocuk, 10'u kadın olmak üzere 80 kişi hayatını kaybetti. Endonezya'nın başkenti Cakarta'da 2014'e coşkuyla girilirken, yeni yıl kutlamalarının ilk kez yasaklandığı, şeriatın uygulandığı bölge Banda Açe'de polis binlerce fişeğe el koydu.

FİLİPİNLER'DE BOMBA
Filipinler'de yılbaşı gecesi iki bombalı saldırı oldu. Cotabato eyaletinde motosikletli saldırgan Protestan kilisesine el bombası bıraktı. Bir anne ile 3 çocuğu yaralandı. Saatler sonra Basilan eyaletinde bir büfeye yerleştirilen bombayla yapılan saldırıda ise 6 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.

OBAMA HAWAİ 'DE HAL KIN YENİ YILINI KUTLADI
ABD Başkanı Barack Obama, ailesi ile birlikte 2013'ün son saatlerini geçirdiği Hawaii'de görüntülendi. Sokakta karşılaştığı kişilerle selamlaşıp yeni yıllarını tebrik eden Obama, "Island Snow" adlı mağazadan buzlu içecek alırken fotoğraflandı. Kendisiyle konuşmak için yanına gelenlerle sıcak bir diyalog kurduğu dikkatlerden kaçmayan Obama, yaklaşık bir hafta önce gittiği Hawaii'de gözlerden uzak kalmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir dileğimiz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN