Çin ve Japonya arasında adalar krizi

Giriş Tarihi: 2.1.2014 14:31

Sıcak hava balonuyla Çin'in Fujian bölgesinden havalanan ve Japonya'nın Senkaku Adaları'ndaki Uotsuri bölgesine iniş yapmak isterken Doğu Çin Deniz'i sularına düşen Çinli, Japon sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Japon haber ajansı Kyodo, kendini 35 yaşında bir aşçı olarak tanıtan ancak ismi açıklanmayan Çinli adamın hastanede tedavi altına alındığını bildirdi.

Çinli baloncunun, Tayvanlı yetkililerin Japon Sahil Güvenliği'ni uyarması sonucu kurtarıldığı öğrenildi. Japon sahil güvenlik ekipleri, Çin vatandaşını kurtarmak için bölgeye iki tekne ve bir de helikopter göndermişti.

Japonların Senkaku, Çinlilerin Diayü ve Tayvanlıların da "Diaoyutai" olarak adlandırdığı adalar, üç ülke arasında uzun süredir tartışma konusu. Çin'in geçen yıl kasım ayında bölgeyi "kendi hava sahası" ilan etmesinin ardından ABD, Japonya ve Güney Kore Uotsuri'ye B-52 stratejik bombardıman uçakları göndermişti.

Doğu Çin Denizi'nde beş ada ve üç kayalıktan oluşan tartışmalı bölge, Japonya'nın 170 km doğusunda, Tayvan'ın 170 km kuzeydoğusunda ve Çin'in de 320 km doğusunda yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin ve Japonya arasında adalar krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN