Dünya genelinde insani yardım ihtiyacı artıyor

Giriş Tarihi: 2.1.2014 22:11
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, 2014 yılında BM'nin tüm zamanlardan daha fazla insani yardıma ihtiyaç duyacağını söyledi.

Amos, dünya genelindeki kriz noktalarında BM ve bağlantılı insani yardım kuruluşlarının çalışmaları ve 2014'te kendilerini bekleyen önemli sorunlar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Dünya genelinde çatışmalar ve felaketler nedeniyle milyonlarca kişinin evlerinden ayrılmak zorunda kaldığını belirten Amos, "2013 yılı küresel insani yardım sistemi için gerçek bir sınama yılı oldu, 2014 yılının da farklı olmasını beklemiyoruz" dedi.

Amos, BM için Suriye, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Filipinler gibi sıcak krizlerin yaşandığı bölgelerin gündemdeki yerini koruyacağını kaydederek, "BM ve birlikte çalıştığı yardım kuruluşları 2014'te tüm zamanlardan daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacak" diye konuştu.

Bu yıl BM'nin yardım faaliyetleri için yaklaşık 13 milyar dolar kaynağa ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Amos, bu kaynağın yarıya yakınının Suriye'deki faaliyetler için gerektiğini ifade etti.

YARDIM KONVOYLARI

Amos, bir gazetecinin Suriye'ye yardım taşıyan konvoylar ve Hatay'da durdurulan tıra ilişkin sorusu üzerine de herhangi bir ülkeye gelen yardım konvoylarının zaten rutin olarak gümrük kapılarında kontrolden geçmekte olduğunu söyledi.

Suriye'ye giden konvoyların da muhalifler ya da Suriye Hükümeti'ne ait kontrol noktalarından geçmek zorunda olduklarını dile getiren Amos, "Farklı gümrük kapılarından geçerken de başkaları bu konvoyları durdurup içinde ne olduğunu kontrol etmek isteyebilir. Örneğin geçen yıl Suriye Hükümeti, bu yardım konvoylarında ameliyat malzemelerinin geçişine izin vermiyordu. Biz normal geçiş izni almış konvoyların serbestçe yardımları ulaştırmasını istiyoruz ama maalesef çatışmaların doğası gereği bu böyle olamıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya genelinde insani yardım ihtiyacı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN