Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olimpiyattan sonra aktif ordu kurulacak

Japonya'nın milliyetçi Başbakanı Şinzo Abe, "2020 Olimpiyatları ile birlikte yeni ve aktif bir Japonya doğacak. Pasifist anayasanın miadı doldu" dedi

Giriş Tarihi: 2.1.2014
İktidardaki birinci yılını dolduran Japonya Başbakanı Şinzo Abe, yılbaşı mesajında "yeni ve aktif bir Japonya" tablosu çizdi. Geçtiğimiz hafta da Yasukuni Savaş Tapınağı'nı ziyaret eden Abe'nin izlediği siyaset, başta Çin olmak üzere bölge ülkelerinin tepkisini çekiyor. Şinzo Abe, Sankei Shimbun adlı gazetede yayımlanan mesajında, ABD tarafından empoze edilen anayasayı değiştirmeye yönelik çalışmaları sürdüreceklerini yineledi. Ülkesinin İkinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıkmasıyla yürürlüğe giren "68 yıllık anayasanın revize edilmesi gerektiğini" söyleyen Abe, "Japonya için yeni bir ulus inşa etme sürecine girme zamanı gelmiştir" dedi. Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan atom bombalarının ardından savaştan çekilen Japonya'da anayasa son derece pasifist kurallar içeriyor ve devlete sadece "nefsi müdafaa" için ordu kurma hakkı tanıyor. Resmi adı Japonya Nefsi Müdafaa Güçleri olan ordunun da yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç duyduğunu belirten Abe, yeni yıl mesajında "Japonya'nın kara, hava ve deniz sınırlarını azimle savunacağız" ifadelerine yer verdi. Dış politikada da daha aktif bir siyaset sözü veren Abe, "Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacağı 2020 yılında Japonya'nın bölgedeki barış ve istikrara önemli katkılar yapan bir devlet haline geleceğini" söyledi. Abe'nin bu tavırlarından rahatsız olan Çin medyası ise başbakanı "tarihi olayları kullanarak barışı zedelemekle" suçladı.

Başbakan Abe'nin ardından Japonya İçişleri Bakanı Yoşitaka Şindo, Çin'in tüm tepkilerine rağmen İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Japon askerlerinin anısına yaptırılan Yasukuni Tapınağı'nı bir hafta içinde ziyaret eden ikinci üst düzey yetkili oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpiyattan sonra aktif ordu kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN