El-Kaide milisleri Felluce'yi kuşattı

Giriş Tarihi: 3.1.2014

Sünnilerin gösteri kampının dağıtılmasının ardından gerilimin tırmandığı Irak'ta, El-Kaide'ye bağlı IŞİD örgütünün Felluce kentinin denetimini ele geçirdiği iddia edildi

Irak'ın batısındaki Enbar iline bağlı Felluce ve Ramadi kentlerinde çatışmalar sürüyor. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adlı El Kaide bağlantılı örgütün bu iki kentte kontrolü ele geçirdiklerine dair iddiaları üzerine ordu birlikleri tarafından havan toplarının da kullanıldığı yoğun bir operasyon başlatıldı. Dün sabah saatlerinde başlayan çatışmalarda 1 kişi öldü 9 kişi yaralandı. Enbar'daki ayrışma, Şii hükümetin Sünni azınlığa karşı sert uygulamalarının protesto edilmesiyle oluştu. Hükümet kanadının ise protestocuları aşırılık yanlısı silahlı kişiler olarak tanımlaması ayrışmayı pekiştirdi. Güvenlik güçlerinin Ramadi'deki protesto kampını boşaltmaya yönelik pazartesi günü düzenlediği kanlı operasyonun ardından çatışmalar şiddetlendi. Son bir ayda özellikle Musul etrafında IŞİD yanlısı kişilerin eylem hazırlığında olduğu istihbaratı alındığı, ancak doğrulanamadığı bildirildi. Çatışmaların sonlandırılması için aşiret liderleriyle görüşmeye hazır olduklarını dile getiren Nuri el Maliki, "Bölgede olanlar iktidar kurma savaşından ibarettir. Bunlar silahlı çatışmalarla kendilerine siyasi alan oluşturmak istiyorlar" diyerek çatışmayı sürdüren örgütlerle görüşmeyeceklerini vurguladı. Maliki verdiği röportajda, bölgedeki askeri birlikleri çekme kararından vazgeçtiklerini açıkladı. Öte yandan, IŞİD üyelerinin Felluce'de görev yapan polis güçlerine, hükümete karşı ayaklanarak 'Aşiret devrimcileri' adlı silahlı gruba katılmaları için anons yaptığı belirtildi.

UZUN SÜREDİR ÇATIŞIYORLARDI

Enbar'daki olaylar Başbakan Maliki'ye yönelik muhalif gösterilerin önemli isimlerinden milletvekili Ahmed el Alvani'nin geçtiğimiz hafta düzenlenen bir baskın sonucu gözaltına alınması ile başlamıştı. Baskın sırasında çıkan çatışmada Alvani'nin kardeşi ile 5 koruması öldürülmüştü. Bu arada, Irak'ın Diyala kentinde dün bomba yüklü bir aracın infilak ettirilmesi sonucu 16 kişinin öldüğü, 29 kişinin de yaralandığı belirtildi.

'75 TÜRK VATANDAŞI İÇİN TEMASTAYIZ'
Ramadi kentinde bulunan bir firmada görevli 75 Türk vatandaşı ve yanlarında bulunan 10 Iraklı sokağa çıkma yasağı nedeniyle bulundukları bölgeden ayrılamadı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Türk vatandaşlarının yaşanan çatışmalardan etkilenmemesi için bölgedeki yetkililerle sürekli temas halinde olduklarını belirtti. Firmanın tahliye talebinin de olmadığını belirten Gümrükçü, konuya ilişkin yapılan "kurtarılamıyorlar", "mahsur kaldılar" şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El-Kaide milisleri Felluce'yi kuşattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN