Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 yıl önceden bugünü gördü

ABD'li ünlü bilim kurgu yazarı Isaac Asimov'un 50 yıl önce dünyanın geleceğiyle ilgili New York Times gazetesine kaleme aldığı tahminlerin büyük bir bölümü hayata geçti

Giriş Tarihi: 4.1.2014
1964 New York Dünya Fuarı'ndan esinlenerek geleceğe dair öngörülerini New York Times'ta kaleme alan ABD'li bilim kurgu yazarı Isaac Asimov, 2014'te kullanılacak teknolojik ürünler için büyük ölçüde doğru öngörülerde bulundu. 2014 New York Dünya Fuarı'nda akıllı camların üretileceğini ve dinamik ışıklandırma ile aydınlatma renginin kolayca değiştirilebileceğini öngören Asimov haklı çıktı. Philips, "Hue" adlı ürünü ile odalarda kullanılan sıradan ampullerin pek çok renkte ışıklandırma yapabileceğini açıklarken, Mercedes S sınıfı araçlarda da tepe penceresinin rengi güneş ışığının parlaklığına göre otomatik olarak kararabiliyor. Asimov'un belki de en ilginç tahminlerinden biri laboratuvar ortamında et üretilebileceğiydi. Dünya nüfusunun 2014'te gerçek rakamdan 500 milyon eksikle 6,5 milyara çıkacağını ve et üretiminin yetersiz kalacağını söyleyen Asimov, bu yüzden yapay et üretiminin kaçınılmaz olduğunu iddia etmişti. Gerçekten de bilim adamları geçen yıl dünyanın ilk laboratuvar etini üretmeyi başardı. Ünlü yazarın robot otomobiller ve robot sürücüler öngörüsü ise Google tarafından üretilen insansız araçlar ile uygulamaya sokuldu. Robotların gündelik hayatta çok fazla yer almayacağını ve çok da zeki olmayacaklarını söyleyen Asimov'un bu iddiası da gerçek oldu. ABD hükümetinin her yıl ayırdığı milyonlarca dolara rağmen düşünebilen robotlar henüz üretilemedi.

GÜNEŞ PANELLERİNİ BİLDİ

Modern bilim kurgu edebiyatının en önemli isimlerinden sayılan Asimov'un doğru çıkan tahminleri arasında büyük çöl arazilerine kurulmuş güneş enerjisi merkezleri, Mars'a yapılacak insansız hava aracı operasyonları, duvarlara asılabilen düz ekran televizyonlar, 3 boyutlu sinemalar ve filmler, kablosuz şarj edebilme imkanı, görüntülü telefon iletişimi, uydu telefonları ve zengin ile fakir arasındaki uçurumun açılması gibi başlıklar da bulunuyor. Diğer yandan Asimov'un yanlış tahminleri de mevcut. Bunlar arasında büyük yer altı ve su altı şehirlerinin kurulacağı, nükleer enerjinin gündelik hayatın bir parçası haline geleceği gibi fikirler de var. Asimov 2014'te işlerin büyük bir bölümünün makinelerce yapılacağı ve çalışma kelimesinin oldukça önemli hale geleceği öngörüsü tutmadı.

KOZMİK BİLGİSAYAR TÜM ŞİFRELERİ KIRACAK
Washington Post gazetesi, ABD Ulusal Ajansı'nın (NSA) bütün bilgisayarların şifreli dijital bilgilerine ulaşabilmek için gizli bir proje üzerinde çalıştığını gösteren belgeleri dün yayınladı. Habere göre söz konusu şifreleri kırabilecek kuantum bir bilgisayarın geliştirilmesi için ekip kuruldu ve 80 milyon dolar kaynak ayrıldı. NSA eski analisti Edward Snwoden tarafından sızdırılan bilgilere göre "Zor Hedeflere Sızma" adı verilen projede neredeyse sona gelindi. Süper bilgisayarın çok yakında kullanıma girebileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 yıl önceden bugünü gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN