Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'da El Kaide alarmı

Giriş Tarihi: 4.1.2014 15:17

Irak, Suriye ve Lübnan’da son dönemde El Kaide ismi çok daha sık duyulmaya başlandı. Terör örgütleri Ortadoğu ülkelerini tehdit ederken, Mısır’daki darbe yönetimi, İhvan ile Hamas’ı terör örgütleriyle ilişkilendirmeyi hedefliyor.

IRAK
Irak'ta siyasi kriz şiddetli çatışmalara döndü. Şii Başbakan Nuri Maliki'yi protesto eden bazı milletvekillerine yönelik operasyonun ardından Bağdat Hükümetine bağlı güvenlik güçleriyle aşiretler arasında çatışmalar başladı. Enbar, Ramadi ve Felluce merkezli bu çatışmalar kısa sürede ülkenin kuzeyine sıçradı. Son olarak Diyala'da saldırılar yaşanırken, Irak'ta Maliki güçlerinin Enbar'dan çekilmesinin ardından bölgedeki bazı noktalar El Kaide bağlantılı örgütlerin kontrolüne geçti.

SURİYE
El Kaide unsurları Suriye'de de bir süredir etkin rol oynuyor. Son olarak Suriyeli muhaliflerle El Kaide uzantılı Irak İslam Şam Devleti adlı örgüt arasında Halep ve İdlip'te şiddetli çatışmalar yaşandı. Bu çatışmalarda 16 örgüt üyesinin öldürüldüğü, 42'sinin de yaralandığı duyuruldu. Halep'te muhalifler ayrıca El Kaide karşıtı gösteriler düzenleyerek, örgütün Suriye'den çıkmasını istedi.

LÜBNAN
El Kaide, Lübnan'da da adını son dönemde sıkça duyurmaya başladı. 19 Kasım'da Beyrut'ta İran Büyükelçiliği binasının hedef alındığı saldırıda 25 kişi hayatını kaybetmişti. Bu saldırıyı El Kaide bağlantısı Abdullah Azzam Tugayları üstlenmişti. Son olarak geçtiğimiz Perşembe günü yine Beyrut'ta Hizbullah kontrolündeki bir bölgede meydana gelen bombalı saldırıda da 6 kişi can vermiş ve bu saldırıda da El Kaide uzantılarına rastlanmıştı.

MISIR VE FİLİSTİN'DE TERÖR ALARMI
Irak, Suriye ve Lübnan ile birlikte Mısır ve Filistin'de de terör örgütleri konusunda alarma geçildi. Mısır'da askeri yönetim Sina'da hemen hemen her hafta düzenlenen saldırılardan radikal islamcı grupları sorumlu tutarken, terör örgütleri ile Müslüman Kardeşler ve Hamas arasında da bağ kurmaya çalışıyor. Cunta yönetiminin özellikle Bakanlar Kurulu kararıyla Müslüman Kardeşler Teşkilatını 'terör örgütü' ilan etmesi, terörist unsurların kullanılarak İhvan'a yapılan baskının en ciddi göstergesi olarak kabul ediliyor. Mısır'daki darbe yönetimi Sina saldırılarını gerekçe göstererek, Müslüman Kardeşler ve Gazze'deki Hamas arasında bağ kurup, her iki siyasi oluşumu da terörle suçluyor. Ayrıca Filistin'de Mahmut Abbas yönetimine yakın basın organları ile İsrail gazetelerinde son günlerde Batı Şeria'da islamcı silahlı grupların yaygınlaştığı yönünde haberler yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'da El Kaide alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN