Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliki yönetimi: Felluce'yi kaybettik

Giriş Tarihi: 5.1.2014

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Irak'ın Felluce kentini tamamen ele geçirip kamu kurumlarına kendi bayrağını çekti. Maliki yönetimi olayı doğrulayarak militanları yok edeceklerini açıkladı

Irak'ın El Anbar bölgesinde El Kaide'nin içerisinden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile Bağdat hükümeti arasında devam eden çatışmalar neticesinde Felluce ve Ramadi kentlerinin IŞİD'in eline geçtiği açıklandı. Kentteki kamu binalarının çatılarına kendi bayraklarını asan IŞİD militanlarının kentlerdeki hâkimiyeti Şii başbakan Nuri El Maliki tarafından da doğrulandı.

MÜZAKERE BAŞLADI

Ramadi kentinde Irak emniyet güçleriyle bölgedeki aşiretler militanlarla çatışmaya devam ederken Felluce'de Irak askerlerinin Sünnilerin yaşadıkları bölgelere girişleri aşiretler tarafından engellendi. Kentin dış kesimlerinde konuşlanan Irak ordusunun şehri ele geçiren IŞİD militanlarıyla müzakerelere başladığı da bildirildi. Görgü tanıkları Irak emniyet güçlerinin Felluce'nin merkezini tamamen terk ederek şehre yakın bir karakolda konuşlandıklarını söyledi. Dünkü çatışmalarda 55 militan öldürüldü.

ÇOK KAN AKABİLİR
Geçtiğimiz ay ABD ile aşırı gruplarla mücadele edebilmek için insansız hava aracı alımı sözleşmesi imzalayan Irak hükümetinin bölgede kanlı bir operasyona gidebileceği ihtimali dile getiriliyor. Başbakan Maliki'nin 'bütün ayrılıkçı teröristleri yok edeceğiz' yönündeki açıklamaları bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Bölge halkı ise Şii hükümetinin son zamanlarda bölgedeki Sünnilere yönelik baskılarını artırdığını ileri sürdü.

IŞİD NEDİR?
2006 yılında El Kaide'nin Irak'taki kolu olarak ortaya çıkan ancak Suriye'deki bir diğer El Kaide bağlantılı grup olan Nusra Cephesi ile anlaşmazlık yaşaması sonucu bağımsızlığını ilan eden IŞİD son zamanlarda bölgedeki etkinliğini artırdı. Irak'ın El Anbar bölgesini ve Suriye'nin doğusunu kapsayacak şekilde bir devlet kurmayı amaçlayan örgüt El Anbar'da başlattıkları isyanı 'uyanış' olarak adlandırıyor. Örgütün Suriye'de 5 bin, Irak'ta ise 15 bin civarında militanının olduğu tahmin ediliyor. Bölgede en fazla Arap olmayan yabancı militana sahip örgüt olan IŞİD her bir savaşçısına aylık 200 dolar ücret ödüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliki yönetimi: Felluce'yi kaybettik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN