ABD'de kutup girdabı

Giriş Tarihi: 7.1.2014

ABD'nin kuzey doğusu ülke tarihinde görülmedik bir soğukla karşı karşıya. Kutup girdabı denen ve eksi 40'ı bulan soğuktan yaklaşık 17 bin uçuş iptal edildi

ABD'de yaşayan milyonlarca insan ölümcül kutup soğukları ve yoğun tipi nedeniyle evlerine kapandı. ABD'nin kuzey doğusunu etkisi altına alan soğuk hava dalgasının ülkenin iç kesimlerine ilerleyerek, ılıman iklime sahip Florida ve Teksas'ta da etkili olacağı belirtildi. "Kutup girdabı" adı verilen soğuklar dünkü iki ölümle birlikte 18 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Uzmanlar hafta sonunda 14 binden fazla uçuşa engel olan tipinin, dün de 2 bin 500 uçuşun iptaline yol açtığını belirtti. Rüzgârın etkisiyle hava sıcaklığı sıfırın altında 40 derece hissedilirken, kar fırtınasının otomobillerin motorlarını dondurabileceği ve su borularını patlatabileceği uyarısında bulunuldu. Philadeplhia'da 30 metre yüksekliğindeki tuz dağı üzerine devrilen bir işçi ve New York'ta 71 yaşındaki alzheimer hastası bir kadının kaybolarak hayatını kaybettiği öğrenildi. Illinois'de vatandaşların acil durumlar dışında evleri terk etmemeleri uyarısı yapılırken, Detroit ve Chicago arasında çalışan tren motorların donması nedeniyle 9 saat hareket edemedi. Michigan Valisi, "Vatandaşlar uyarıları dikkate alarak yola çıkmamalı" derken Illionis Valisi, "Bu fırtına kitaplara girecek cinsten rekorlar kırıyor. Herkesin güvende olmasını ve sıcak evlerini terk etmemelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

TREN MOTORU DONDU

Minnesota, Wisconsin, Illionis, Indiana ve Iowa'da okullar tatil edildi. Pazar günü Wisconsin'de oynanan Amerikan Futbolu Ligi maçında 70 bin fanatiğe donmamaları için bedava kahve, sıcak çikolata ve el ısıtıcıları dağıtıldı. Meteorolog Kevin Roth, bugünün ABD tarihinin en soğuk günü olabileceğini ve ABD eyaletlerinin neredeyse tamamında soğuk rekorunun kırılabileceğini belirtiyor.

"SOKAĞA ÇIKMAYIN"
Amerikan halkına sürekli "evden çıkmayın" uyarısı yapılıyor. Okullar tatil edilirken, su boruları dondu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de kutup girdabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN