Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamburg'da Alman usulü sıkıyönetim

Hamburg'da 21 Aralık'ta yaşanan olaylar üzerine bazı semtleri 'tehlikeli bölge' ilan eden Alman polisinin aldığı sert önlemler, halkın ve muhalefet partilerinin büyük tepkisine neden oldu

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Almanya'nın Hamburg kentinde polis; Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze semtlerinin bazı kısımlarını "tehlikeli bölge" ilan etti. Karar, 21 Aralık'ta otonom sol grupların barındığı Roten Flora binası ve Esso Evleri'nin boşaltılmasına karşı yapılan olaylı protestoların ardından alındı. Önceki geceden bu yana "tehlikeli bölgelerde" yaklaşık 400 kişiye kimlik kontrolü yapıldı. Sıkı güvenlik önlemi sonrasında, 90 kişinin bu bölgelere girişi yasaklandı.

MUHALEFET TEPKİLİ

Vatandaşlar polislerin sürekli kimlik kontrol yapmasından şikayet ederken muhalefet partileri de, polisin olağanüstü önlemlerinin yasalara ve temel özgürlüklere aykırı olduğunu belirtti. Sol Parti, Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Partisi yetkilileri uygulamanın yasalara aykırı olduğunu belirtti. Polis ayrıca 21 Aralık'ta 3 polisi yaralayanların yakalanması için 10 bin euro para ödülü koydu. Hamburg'da aşırı sol gruplar, Roten Flora binasında 25 yıldır işgal eylemlerini sürdürüyor. Girişimci Klausmartin Kretschmer, söz konusu binayı 2001'de Hamburg kent yönetiminden satın aldı ve binanın 20 Aralık'a kadar boşaltılmasını istedi. Bunun üzerine de gösteriler başladı. Polis tehlikeli bölge uygulaması kapsamında, somut bir şüphe olmasa da istediği kişiyi durdurabiliyor, kimlik sorabiliyor, üst araması yapabiliyor. Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haber de; Göttingen'de bir karakol yakınına bırakılan patlayıcı ile Köln'de bir polis memuruna yakıcı sıvıyla düzenlenen saldırının faillerinin Hamburg'daki eylemleri destekleyen sol gruplar olabileceği belirtildi.

45 KİŞİ GÖZALTINDA
Alman polisinin uyarılarına rağmen güvenlik bölgesine girmeye çalışan ve ateşler yakan 45 kişi gözaltına alınırken, bir kişi de tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamburg'da Alman usulü sıkıyönetim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN