Ziyaretçi sayısında selefini 3'e katladı

Papa Francis, göreve geldiği mart 2013'ten bu yana 6.6 milyon ziyaretçi çekti. Önceki Papa Benedict'i aynı sürede 2.3 milyon kişi ziyaret etmişti

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, göreve geldiği mart 2013'ten bu yana Vatikan'a tam 6.6 milyon ziyaretçi çekerek selefi Benedict'i 3'e katladı. 28 Şubat 2013'te görevinden istifa edeceğini açıklayarak bütün dünyada şok etkisi uyandıran Papa Benedict döneminde, 2012'de Vatikan'ı sadece 2.3 milyon kişi ziyaret etmişti. İngiliz haber ajansı Reuters'ın hazırladığı dökümde, Papalık'ın resmi programına katılmak için bilet alan insanların sayıları hesaplandı. Ancak bilet almadan içeri giren davetlilerin ve St. Pietro Meydanı'na bakan pencerelerden görünen kalabalığın ortalama sayısı da toplam rakama eklendi. Vatikan'ın henüz resmi açıklamada bulunmadığı sayısal verilerde, geçmiş yıllardaki rakamlar ve ortalamalar da göz önünde bulunduruldu.

SEMPATİK BULUYORLAR

Reuters'ın haberine göre, Vatikan'ın bu dönemde daha yoğun bir rağbet görmesinin en büyük nedeni Arjantinli yeni dini lider Papa Francis'in sempatik kişiliği olarak gösteriliyor. Kendisine ulaştırılan mesajlara bizzat dönüş yapan, hastaları ayinler sırasında bağrına basan, hatta telefonla arayıp ulaşamadığı manastırlara sesli mesaj bırakan Papa Francis, görevi devralır almaz yaptığı israf açıklamasıyla da dikkat çekmişti. Katolik kilisesinin harcamaları kısması gerektiğini vurgulayan Francis, Hıristiyan dünyasından olumlu tepkiler almıştı. Papa'nın sıra dışı yaklaşımları ve insanlara gösterdiği bu yakınlık zaman zaman eleştirilere maruz kalmasına da neden oldu. ABD'li işadamı Kenneth G. Langone, geçtiğimiz günlerde Papa'nın Arjantin'deki tecrübeleriyle günümüzdeki hayatın farklı olduğunu söylemişti. Katolik dünyasının önemli isimlerinden Rush Limbaugh, Papa'ya "Marksist" yakıştırmasında bulunmuştu. Ortodoks dünyasıyla yakınlaşmayı da önemseyen Francis, 24-26 Mayıs'taki Kudüs-Beytüllahim- Amman turuna Fener Rum Patriği Bartholomeos'u davet etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziyaretçi sayısında selefini 3'e katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN