Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman polisine isyan

Giriş Tarihi: 8.1.2014

Almanya'nın Hamburg şehrinde polisin günlerdir direnen göstericilere uyguladığı şiddet tepki çekiyor. Almanlar, polisin olağanüstü yetkilerini "Sanki savaş ülkesindeyiz" diyerek eleştiriyor

Hamburg'ta yıllardır işgal altında tutulan solculara ait kültür merkezi Rote Flora'yı kapatma girişimi nedeniyle 21 Aralık'ta patlak veren gösteriler, toplu gözaltılara rağmen sürüyor. Polisin çatışmalar sonrasında kendisine saldırıldığı gerekçesiyle Altona, St Pauli ve Sternsache semtlerini "tehlikeli bölge" ilan ederek buralarda hiçbir izin almadan zamansız aramalar yapması ise vatandaşları rahatsız ediyor. Hamburg'daki gösterilere katılan ve serbest gazetecilik yapan Moritz Pehler, polisin tehlikeli bölge ilan ederek kontrolleri sıkılaştırmasını gövde gösterisi olarak niteledi. 34 yaşındaki gazeteci, "Politik yönden Hamburg çok yanlış bir yol izliyor. Bu şekilde şiddet ve baskı uygulayarak çözüm bulunamaz. Sosyal sebepler araştırılmalı. Örneğin Hamburg'da yaşanan ev sorunları, işsizlik problemleri üzerinde durulmalı. Polisin yaptığı şiddet Almanya'ya yakışmıyor" diye konuştu.

SANKİ SAVAŞ ÜLKESİ

Müzisyen Floran Bauer ise, şiddetin hiçbir zaman çözüm olamayacağını söyledi. Bauer, "Polisin tavrını hiç anlamıyorum. Sanki savaş ülkesinde yaşıyoruz gibi kontrolden geçmek istemiyoruz. Bu aynı zamanda insan onurunu da zedeleyici bir durum" şeklinde görüş belirtti. Memur Sebastian Bensmann, tehlikeli bölge tanımlamasının çok komik geldiğini ifade ederken, "Polis daha insancıl ve demokratik davranmak yerine çok ilkel ve basit yoldan gösterileri engellemeye çalışıyor. Bu şekilde olayları bastırabilirler ama onları ilerde patlak verecek daha büyük sorunlar bekliyor" dedi.

ANGELA MERKEL ORTAYA ÇIKTI
Geçtiğimiz hafta kayak yaparken düşerek kalça kemiğini inciten Almanya Şansölyesi Angela Merkel doktorların üç hafta boyunca istirahat etmesini istemesine rağmen dün mülteciler için yardım toplayan çocuklardan oluşan grubu reddetmedi. Merkel kazanın ardından planlanmış tüm resmi görüşmelerini iptal etmesine rağmen her yılbaşından sonra çeşitli kurumları ve siyasileri ziyaret ederek yardım toplayan çocuklarla olan randevusunu iptal ettirmeyip, koltuk değnekleriyle de olsa programa katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman polisine isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN