Polis saldırıyor medya susuyor

Giriş Tarihi: 9.1.2014

İnsan hakları savunucularının tepkilerine rağmen, Alman medyası Hamburg'da solculara sert müdahale eden polise karşı sessiz kalıyor. Hükümetteki CDU partisi ise polise daha fazla yetki istiyor

Almanya'nın Hamburg kentinde, solcuların 1989'dan bu yana kamp kurduğu Rote Flora Kültür Merkezi'nin boşaltılması için 21 Aralık'ta düzenlenen polis operasyonuyla başlayan çatışmalar, devam ediyor. 170 polis ve 500 sivilin yaralandığı belirtilen çatışmalar ve polisin kentin Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze ilçelerini "tehlikeli bölge" ilan ederek, yoğun güvenlik önlemi alması, ülke gündemine oturdu.

"GÖSTERİCİLER SUÇLU"
Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) İçpolitika Uzmanı Wolfgang Bosbach, "Giderek daha çok polis şiddet kurbanı oluyor" diyerek polis yasasının sertleştirilmesini isterken, Sosyal Demokrat Parti'li (SPD)Hamburg İçişleri Bakanı Michael Neumann göstericileri "hiçbir neden olmadığı halde olay çıkartmakla" suçladı. "Polise dönük eleştiriler, polise karşı şiddeti mazur göstermeyi hedefliyor" diyen Neumann, polise 50 bin voltluk elektrikli şok tabancası kullanma planını gündeme getirdi.

"POLİSE TAŞ ATILAR"
Olayla ilgili gazetecilere açıklama yapan polis müdürü Peter Born ise, "Polise taş attılar. Operasyon için olay yerine gelen polis kortejin durmasıyla anında polise saldırdılar" dedi. Born'un çatışmalarda 170 polis ve 500 değil, sadece 2 sivilin yaralandığını söylemesiyse açıklamanın yapıldığı salonda gülüşmelere neden oldu. Hamburg polisinin "28 Aralık günü solcuların Davidwache Karakolu'na saldırıp 3 polisi yaraladığı" şeklindeki açıklamasında adı geçen polislerinse, karakolda görevli olmadığı ortaya çıktı. Sol gruplarının avukatı Andreas Beuth, "Hamburger Morgenpost" gazetesine yaptığı açıklamada, "Polis Davidwache Karakolu'na yapılan saldırıyla ilgili kasten yanlış haber verdi. Polis ve sendikaları, karakola yapılan saldırıyı değerlendirmek istedi. Daha çok iş yeri, daha iyi ücret ve daha iyi ekipman beklentisi içindeler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis saldırıyor medya susuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN