Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şam-IŞİD arasında işbirliği var

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, son haftalarda Suriye ve Irak'ta etkili olmaya başlayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) için "Muhalefet güçlendi ve bu grup ortaya çıktı; rejimle arasında işbirliği var" dedi

Anadolu Ajansı Editör Masası'na konuk olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Türkiye'nin Suriye'deki radikal unsurları desteklediğine dönük psikolojik harekât yürütüldüğünü belirterek, "Suriye rejimi unsurları, PYD (PKK'nın Suriye kolu) unsurları, El Kaide unsurları bizim için güvenlik riski oluşturan faktörlerdir" dedi. Davutoğlu, Suriye'deki bütün yabancı unsurların dışarı çıkması gerektiğini dile getirdi.

'REJİM, KÖTÜNÜN İYİSİ'
Ahmet Davutoğlu, son zamanlarda hem Suriye'de hem de Irak'ta etkili bir rol oynamaya başlayan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) konusunda da "Ne zaman Suriye'nin kuzeyinde muhalefet güçlendi, IŞİD o zaman ortaya çıktı ve savaşını da muhalif unsurlara karşı yaptı. Bunlarla rejim arasında perde gerisinde bir ortaklık var" sözlerini kullandı. Davutoğlu, Suriye'deki radikal unsurların uyguladıkları yanlış yöntemlerin de rejimi "kötünün iyisi" denilecek noktaya getirdiğini kaydetti. Suriye ordusuna rejim tarafından kendi halkına ateş emri verildiğinde subayların ordudan kaçtığını vurgulayan Davutoğlu, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) değişik ülkelerden gelen yabancılardan oluşmadığını dile getirdi ve "ÖSO, IŞİD ve rejimle mücadele ediyor" dedi. Davutoğlu, Suriye'de ölenlerin sayısının 150 bine yaklaştığını belirterek "Yüzyılın en büyük insani kaybının yaşandığı Suriye'de Birleşmiş Milletler tavır alamıyor" dedi. Herkesin Türkiye'nin son üç yıldaki yaklaşımını iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, "Eğer Suriye yönetimi halkına baskı uygulamak yerine, demokratik bir değişimi öne alsaydı, bizimle yürüme iradesini gösterseydi, bugün onlarla iyi olurduk ve beraber bir yol yürüyor olurduk. Bizim kimseye önyargımız yoktu. Bugün Türkiye'ye dönük bir psikolojik harekât yapılıyor. Sanki Türkiye silahlı gruplara, terörü destekleyen bir ülke gibi görüntü verilmeye çalışılıyor" dedi.

"HAMBURG'DAN KAYGILIYIZ"
"Türkiye'nin de en büyük menfaati, Irak'ta taraflar arasındaki ihtilafın çözülmesi ve enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden aktarılmasıdır" diyen Davutoğlu, Irak'taki Türk şirketlerinin ve vatandaşlarının, bu ülke içindeki çatışmalardan zarar görmemesi için gerekli her türlü tedbirin alındığını bildirdi. Bakan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ay öngörülen Tahran ziyaretinde İran'la ikili ilişkilerdeki tüm konuların yanı sıra Suriye krizinin ele alınacağını, ticaretle ilgili ilişkilerin son derece iyi seyrettiğini söyledi. Dışişleri Bakanı, Almanya'nın Hamburg kentindeki son günlerde yaşanan gerginliklere de değindi. Davutoğlu, Hamburg'daki "tehlikeli bölge" uygulamasına ilişkin "Böyle bir uygulama kaygı verici. Özgürlüklerin tüm Avrupa'da olduğu gibi Almanya'da da evrensel standartlarda kullanılması önem taşıyor. Gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz" dedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise "Gezi eylemlerinde Türkiye'ye pür dikkat kesilenler, naklen yayın yapanlar Hamburg'daki gelişmelerde ise meseleyi masumlaştırabilmek için göstericilerin polise saldırısı karşısında son derece suskun, alakasız kalmaktadır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şam-IŞİD arasında işbirliği var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN