Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Olimpiyat öncesi savaş alarmı

Giriş Tarihi: 10.1.2014

Rusya, şubattaki Soçi Kış Olimpiyatları öncesinde üst düzey güvenlik önlemlerini devreye soktu. Bu hafta 6 kişinin öldürülmesi üzerine Kafkasya'da operasyon başlatıldı

Şubat ayında düzenlenecek 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için aylar öncesinden ülkedeki Müslümanlar üzerinde güvenlik önlemlerini artırarak baskı oluşturmaya çalışan Rusya, savaş alarmına geçti. Geçen ay güneydeki Volgograd'da düzenlenen iki bombalı saldırıda 34 kişinin ölmesinin ardından, 2010'da Rusya'nın baskıcı yönetimini kabul etmeyen Müslümanlara karşı oluşturulan gücün merkezi olan dağlık Kafkasya kenti Pyatigorsk'da altı ceset bulundu. Olimpiyatların düzenleneceği Karadeniz sahil kenti Soçi'den 300 kilometre uzaklıktaki kentin eteklerinde salı ve çarşamba günleri cesetlerin bulunmasıyla güvenlik en üst seviyeye çıkarıldı. Rus Federal Güvenlik Kurumu, kentin bağlı bulunduğu güneydeki Stavropol bölgesinde dün operasyon başlattı. Çarşamba günü bulunan cesetlerin yakınlarındaysa el yapımı patlayıcı madde ele geçirildi. Rusya Soruşturma Kurumu Sözcüsü Vladimir Markin, cinayetlerin amacına ilişkin henüz kesin bir veriye ulaşamadıklarını açıkladı. Markin, sıradan insanlar olan kurbanların organize suç çeteleri tarafından öldürülmüş olabileceğini, terör ihtimalinin şimdilik bulunmadığını söyledi. Kuzey Kafkasya'daki Müslümanlardan bir saldırı geleceğini ileri sürerek Soçi'de kurulan Olimpiyat Köyü çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan Rus güvenlik yetkilileri, kente sadece izni bulunan araçların girişine izin veriyor. Ülkede şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş güvenlik önlemlerinin uygulandığı kent, havadan insansız hava araçları ve karadan zırhlı araçlarla sürekli izleniyor.

ABD özel güvenlik ekibi gönderiyor
Rusya'nın şubatta düzenlenecek Soçi Kış Olimpiyatları için en üst düzeyde alarma geçmesi, ABD'yi de telaşa soktu. ABD, olası bir terör saldırısı halinde milli takımına yardım etmek ve tahliyelerini sağlamak üzere özel eğitimli bir ekip göndereceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Olimpiyat öncesi savaş alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN