'Beyrut Kasabı' Ariel Şaron öldü

Giriş Tarihi: 12.1.2014

2006'dan bu yana komada bulunan İsrail eski Başbakanı Ariel Şaron dün öldü. Şaron, 1982'de yaşanan Sabra ve Şatilla Katliamı nedeniyle 'Beyrut Kasabı' sıfatıyla anılıyordu

İsrail tarihinin en tartışmalı ismi Ariel Şaron, 8 yıldan fazla bir süre komada kaldıktan sonra, dün hayatını kaybetti. 4 Ocak 2006'dan beri bitkisel hayatta bulunan Şaron, 85 yaşındaydı. Ailesi, Şaron'un Negev'deki aile çiftliğinde, 2000'de ölen eşi Lili'nin yanına gömüleceğini duyurdu. Devlet töreniyle toprağa verilecek olan Şaron'un cenazesinde ABD'yi Başkan Yardımcısı Joe Biden temsil edecek. Özellikle Filistinlilere karşı uyguladığı acımasız baskı ve sindirme politikaları nedeniyle 'buldozer' lakabıyla tanınan Ariel Şaron, tarihe 16-19 Eylül 1982'de gerçekleşen Sabra ve Şatilla Katliamı'yla geçti. Lübnan'ı işgal altında tutan İsrail ordusunun gözetiminde Hıristiyan Falanjist milislerin gerçekleştirdiği katliama göz yummakla suçlanan Ariel Şaron, yaklaşık 3 bin 500 Filistinli mülteci ve Lübnanlının öldürüldüğü katliamdan sonra bizzat İsrail devleti tarafından suçlu bulunmuştu. Şaron, katliamın ardından "Beyrut Kasabı" adıyla anılmaya başladı.

2'NCİ İNTİFADA'YI BAŞLATTI

2001-2006 yılları arasında başbakanlık yapan Ariel Şaron, 2005'te İsrail'in Gazze'den çekilmesini sağlayarak dikkatleri çekmişti. Bu adımını ardından, yerleşim yanlıları tarafından şiddetli şekilde eleştirilen Şaron, kararını, İsrail'in güvenliğini daha iyi sağlama hedefiyle gerekçelendirmişti. Şaron'un 2000 yılı eylül ayında Mescid-i Aksa avlusunu ziyaret etmesi ise İkinci İntifada olarak adlandırılan Filistin ayaklanmasını başlatmış, bunun sonucunda yaşanan şiddet dalgası İsrail seçimlerini Şaron'un partisi Likud'un kazanmasına yol açmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Beyrut Kasabı' Ariel Şaron öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN