Polis şiddetine karşı yastık

21 Aralık gününden beri gerginliğin devam ettiği Hamburg'da göstericiler polis şiddetine karşı sokaktan ayrılmıyor. Yaklaşık bin kişi, bu kez yastık savaşı yaparak polise meydan okudu

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Almanya'nın Hamburg kentinde 21 Aralık'tan bu yana Rote Flora adlı kültür merkezinin kapatılmasını protesto eden gruplar, bu kez yastıklı eylem yaptı. Yaklaşık bin kişilik grup, göstericilerin polisleri yaraladığı iddia edilen Davidwache karakolunun yanındaki meydanda toplandı. Protestocular, olayların geçtiği üç semtte yürürlüğe konan tehlikeli bölge uygulamasının kaldırılmasını talep etti. Uygulama kalkana kadar gösterilerine devam edeceklerini duyuran pretestocular "polis şiddetine son" dedi. Göstericiler, "Polis teşkilatı göstericilerin şiddet kullandığını öne sürerek kendi yaptıkları orantısız güç ve şiddeti haklı göstermeye çalışıyor. Biz şimdi en yumuşak materyallerle eylem yapıyoruz. Bakalım ne diyecekler. Bizim isteğimiz sosyal refah. Hamburg'daki ev kiralarının yüksek olmasını, konut sorununu, işsizliği, özelleştirmeleri ve sosyal adaletsizliği protesto ediyor ve çözülmesini talep ediyoruz" dedi.

TUVALET FIRÇALI EYLEM

Eyleme polis müdahalede bulunmazken, meydan yastıklardan çıkan tüylerle bembeyaz oldu. Yastıklı eylemden bir gün önce de, 600 kişiden oluşan bisikletli gösterici grubu ellerindeki tuvalet fırçalarıyla Hamburg'un tehlikeli bölge ilan edilen sokaklarında dolaşarak eylem yapmıştı. 21 Aralık günü "Rote Flora" adlı kültür merkezi binasının boşaltılmak istenmesine tepki gösteren sol gruplara polis müdahale etmiş, olayda 500'e yakın gösterici yaralanmıştı. Halen aralıklarla devam eden olaylar nedeniyle Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze ilçeleri tehlikeli bölge ilan edilmişti. Polis, uygulama gereği istediğine kimlik kontrolü yapabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis şiddetine karşı yastık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN