Şaron için ilk tören Knesset'te

İsrail Başbakanlık binasında 6 saat süren toplantının ardından pazartesi günü toprağa verilecek olan Ariel Şaron için düzenlenecek devlet töreninin detayları belli oldu.

Giriş Tarihi: 12.1.2014 09:52
Yarın mecliste katafalka konulacak olan Şaron'un cenazesi, pazartesi günü yapılacak devlet töreninin ardından defnedilecek. Devlet töreninde ABD'yi başkan yardımcısı Joe Biden'ın temsil edecek.

Şaron için yapılacak devlet törenini organize edecek komite toplantısını gece yarısından sonra bitirdi. Yapılacak olan devlet töreninin detayları Başbakanlık Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı bir açıklamayla duyuruldu.Cenaze yarın katafalka konulacak


Sabah Şaron'un cenazesi ilk olarak İsrail Meclisi Knessete getirilerek burada katafalka konulacak. İsrail vatandaşlarının akşam saat 18.00'e kadar ziyaret edilebileceği açıklandı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alınacağı tören yerine hiç kimsenin özel araçla gelmesine izin verilmeyeceği bildirildi.

Mecliste kurulan katafalka gelmek isteyenler için Batı Kudüs'te Yahudi bölgesinde bulunan Teddy Stadyumu ve Latrun'dan ücretsiz otobüs seferleri konulacağı belirtilen açıklamada, ziyarete gelenler yine dönüşte de ücretsiz belediye otobüslerini kullanabilecekleri kaydedildi.


Törene çok sayıda yabancı devlet adamı katılacak


Bu arada tören nedeniyle Knesset'te pazar ve pazartesi günleri önceden yapılması planlanmış tüm komite toplantıları iptal edildi.

Pazartesi günü Şaron için İsrail meclisinde devlet töreni sabah saat 09.30'da başlayacak.

Törende İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Netanyahu, Knesset sözcüsü Yuli Edelstein ve Şaron'un aile üyeleri sırayla birer konuşma yapacak.

Öte yandan cenaze tören katılacakları bildirilenler arasında Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ortadoğu dörtlüsü temsilcisi ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jiri Rusnok, Rusya alt meclisi Duma başkanı Sergey Naryshkin, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İspanya İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, Kanada vatandaşlık ve Göçmen Bakanı Chris Alexander da yer alıyor.

Davetliler dışında törene kimse alınmayacak. Tören sonunda Şaron'un cenazesi askeri konvoy eşliğinde gömüleceği Negev çölüne kendine ait Shikmim çiftliğine götürülecek. Cenaze konvoyu yolda İsrail Savunma Kuvvetlerinin önünde Latrun'da duracak ve burada da ordu tarafından Şaron için kısa tutulacak ikinci bir tören yapılacak. Cenaze konvoyunun saat 14.00'de Şaron'un defnedileceği Shikmim çiftliğine ulaşması planlanıyor. Şaron için burada yapılacak dini merasimin ardından son bir tören daha düzenlendikten sonra 2000'de ölen eşi Lily'in yanına gömülecek.

Yarın mecliste yapılacak tören herkese açık olacak. Törene katılacak vatandaşlardan yaşanacak trafik sıkışıklığı için erken yola çıkmaları ve polisin direktiflerine uymaları istendi.

Öte yandan pazartesi günü cenazenin götürüleceği Negev'deki Shikmim çitliğine ise özel araçlarla gidilmesine izin verilmeyecek. Buradaki defin törenine katılmak isteyen İsrail vatandaşlarının Sapir kolejinin ve Dorot Kibbutz'unun önünden kalkacak araçlara binmeleri istendi.

Cenaze törenini izleyecek gazetecilerden ise Başbakanlığa yanlarında getirecekleri tüm araç ve gereçlerin listesini önceden bildirmeleri istendi. Ayrıca cenazeye katılacak vatandaşlardan yanlarında silah getirmemeleri konusunda uyarıda bulunulduğu bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şaron için ilk tören Knesset'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN