Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamburg ''tehlikeli bölge''den çıktı

Giriş Tarihi: 13.1.2014 17:46 Güncelleme Tarihi: 13.1.2014 17:48

Almanya'nın Hamburg kentinde 4 Ocak'tan sonra bazı semtlerde başlatılan ''tehlikeli bölge'' uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Hamburg polisi tarafından yapılan açıklamada, son haftalarda karakollar gibi kamu binalarına karşı yapılan saldırıların ardından oluşturulan ''tehlikeli bölge'' uygulamasının bugünden itibaren kaldırıldığı ifade edildi.

''Tehlikeli bölge'' oluşturmasıyla polisin kontrol yetkisinin genişletildiği, bununla halkı ve polisi daha iyi korunmasının ve suçların engellemesinin hedeflendiği belirtilen açıklamada, polisin söz konusu uygulamayı başlatmasından sonra ''rahatsızlık verebilecek'' birçok kişinin tespit edildiği ve böylelikle suçların işlenmesinin engellendiği kaydedildi.

Açıklamada, görülen olumlu gelişmenin ardından 9 Ocak'ta ''tehlikeli bölge'' uygulamasının küçültüldüğü ve 3 polis karakolu çevresine alındığı da hatırlatıldı.

Bu olumlu gelişmenin son günlerde de devam ettiği ve doğrudan polislere saldırı yapılmadığı belirtilen açıklamada, böylelikle ''tehlikeli bölge'' oluşturulmasındaki hedeflerin başarıyla yerine getirildiği kaydedildi.

''Günlük yapılan yoğun durum değerlendirmesi çerçevesinde 'tehlikeli bölge' uygulamasının sürdürülmesinin gerekmediği ve bundan dolayı da uygulamanın yasal olarak da kaldırılması gerektiği'' ifadesi kullanılan açıklamada, uygulamanın hemen geçerli olmak üzere kaldırıldığı belirtildi.

Uygulama, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve bazı siyasi partiler tarafından demokratik olmadığı gerekçesiyle eleştirmişti. Hamburg kentinde 21 Aralık günü ''Rote Flora'' adlı kültür merkezi binasının kapatılmasına karşı çıkan sol gruplara polis müdahale etmiş, olayda 120 polis ve 500'e yakın gösterici yaralanmıştı.

Devam eden olaylar nedeniyle Hamburg'da, 4 Ocak 2014 itibarıyla Altona, Sankt Pauli ve Sternschanze ilçelerinin bazı semtleri ''tehlikeli bölge'' ilan edilmiş ve buralarda yoğun güvenlik önlemi alınmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamburg ''tehlikeli bölge''den çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN