Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayınpedere sosyal tecrit

Giriş Tarihi: 13.1.2014

Suriye'de akan kanın sorumlusu Beşar Esad'ın, Londra'da yaşayan kayınpederi ve eşi komşularının protestolarıyla zor günler geçiriyor

İngiltere'nin başkenti Londra'nın Acton semtindeki bir sokakta evleri bulunan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kayınpederi Favaz Ahras ve eşi Seher Ahras komşuları tarafından dışlandı. 130 bin insanın ölümüne neden olan iç savaşta damatları Beşar Esad ve rejiminin özellikle sivillere karşı uyguladığı zulmü protesto etmek için komşuların Ahras ailesi ile herhangi bir şekilde temasta bulunmadıkları öğrenildi.

YUMURTA VE BOYA ATILDI
Esad'ın İngiltere doğumlu olan eşi Esma Esad'ın kalp doktoru olan babası ile eski bir diplomat olan annesi Seher Otri Ahras'ın evlerinin önünden göstericiler de eksik olmuyor. Neredeyse her gün Suriye rejiminin insanlık dışı uygulamalarını protesto etmek için hem İngiltere'de yaşayan Suriyeliler hem de birçok insan hakları savunucusu gruplar Ahras çiftinin evinin önünde eylem düzenliyor. Politik bir figür olmamasına rağmen aktivistler Favaz Ahras'ın Şam rejimine medya ilişkileri konusunda yardım ettiğini iddia ediyor. Geçen hafta düzenlenen eylemde Fawaz Ahras'ın Esad'a batı medyasını nasıl manipüle etmesi gerektiği yönünde tavsiyeler verdiği iddialarınedeniyle çiftin evi taşlandı. Evin camları kırıldı, bahçesi zarar gördü. Kırılan camlardan içeri yumurtalar ve boya bombaları atılırken çiftin kapılarının önünde duran arabalar da kalabalığın öfkasinden nasibini aldı. Komşulardan biri olan Suriyeli bir insan hakları savunucusu rejim yanlısı bir tavır takınmaları nedeniyle Ahras ailesiyle selamı sabahı kestiğini ifade etti. Bir diğer komşu ise Ahras ailesinin çok tehlikeli olduğunu ve buradaki aktivistlerin isimlerini Şam rejimine bildirdiklerini iddia etti. 2008'de rejim zulmünden kaçan bir Suriyeli kendisinin Ahras ailesi tarafından tespit edildiğini ve bu nedenle Suriye'deki amcasının gözaltına alındığı ve 6 yıldır kayıp olduğunu söyledi. Acton semtinde varlıklı Arap aileleri yaşıyor. Ahraslar tepkilere rağmen taşınmamakta direniyor. Bir mahalle sakini ise "Damatları her gün sivilleri katlederken, binlerce Suriyeli mülteci açken onlar burada lüks arabalarla gezip torunlarını rahatça gezdirebiliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayınpedere sosyal tecrit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN