New York'un 20 yıllık MetroCard'ı değişecek

Giriş Tarihi: 13.1.2014 06:59

Artan yoğunluk karşısında kart geçirme ve yükleme gibi zaman kayıplarına yol açan MetroCard'ın yerini çok daha teknolojik bir sistem alacak.

New York'ta 20 yıldır metro ve otobüslerde kullanılmakta olan ödeme sisteminin (MetroCard) değişeceği açıklandı.

New York Büyükşehir Ulaşım İdaresi (The Metropolitan Transportation Authority - MTA), bu hafta hizmette 20. yılını dolduracak MetroCard'ın 2019 yılına kadar değişeceğini duyurdu. MTA yetkililerine göre, hizmete girdiği 1994 yılında birçok teknolojik getiren MetroCard'ın, artan yoğunluk nedeniyle hantal kalmaya başladığı için değiştirilmesine karar verildi.

Üzerinde çalışmaların devam ettiği yeni sistem, Avrupa'da kullanılan dokunmatik özelliğe sahip olacak, banka ve kredi kartlarıyla da uyumlu çalışacak. Sistem ayrıca birçok ödeme şekline de açık olacak.

New York'ta yaşayan ve herhangi bir banka hesabı olmayan yaklaşık 850 bin kişi düşünülerek sisteme ayrıca akıllı telefon uygulamalarıyla çalışabilme kapasitesi kazandırılacak.

Kart geçirme ve yüklemelerden kaynaklanan zaman kayıplarını ortadan kaldıracak yeni sistem sayesinde yıllık yaklaşık 6 milyon dolarlık kart basım masrafından da tasarruf edilecek.

Ulaşım ücretlerine ek maliyet getirmeyecek yeni sistem, yolcuları cüzdanlarında ek bir kart taşımaktan da kurtaracak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
New York'un 20 yıllık MetroCard'ı değişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN