Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika kendi AB'sini kurdu

Doğu Afrika ülkeleri Kenya, Ruanda ve Uganda, AB tarzı bir birliğe imza attı. Amaç serbest dolaşıma ortak pazar unsurunu ekleyip ekonomiyi güçlendirmek

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Afrika'nın doğusundaki ekonomisi nispeten güçlü ülkeler AB'yi örnek alarak aralarındaki sınırları açmaya hazırlanıyor. Avrupa'da olduğu gibi 135 milyon kişi vizesiz ve pasaportsuz seyahat edebilecek. Aralarında gümrük birliğini tamamlayan Kenya, Ruanda ve Uganda'nın vatandaşları 1 Ocak 2014'ten beri her üç ülkede serbestçe dolaşabiliyor. Sınır geçebilmek için seçmen, öğrenci ya da kimlik kartı göstermek yetiyor. Resmi dairelerde saatlerce beklemek ve yüksek vize ücreti ödemek geçmişte kaldı. Doğu Afrika Topluluğu üyesi olan Kenya, Ruanda ve Uganda'nın ortak hedefleri daha fazla büyümek, ortak pazar bünyesinde mal mübadelesini artırmak, tek tip seyahat ve gümrük mevzuatına geçmek. Topluluğun dönem başkanı Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta karşılıklı ticareti arttırıp geliştirmek zorunda olduklarını ve Afrika özel sektörünün global piyasada önem kazanması için yeni bir yapılanmaya ihtiyaçları olduğunu söylüyordu.

ORTAK ENDİŞE: TERÖR

Burundi ve Tanzanya da Doğu Afrika Topluluğu'nun üyesi. Ancak bu iki ülke resmi açıklamalara göre, Somali'deki El Şebab milisinin terör saldırılarından çekindiği için sınırlarını açmıyor. Tanzanya'nın Doğu Afrika İşbirliği Bakanı Samuel Sitta durumu ülkesinin coğrafi konumuyla gerekçelendiriyor: "Tanzanya, bütün diğer dört ülkeyle de sınırı olan tek Topluluk üyesi. Güvenlik nedenlerinden ötürü elektronik kimlik uygulamasına geçilmesi gerekiyordu ama olmadı. Her ay yüzlerce Somalili ve Etiyopyalı kaçak göçmen yakalıyoruz. Muğlak anlaşmalar güvenlik riski doğurur. Bölgemizde barış yok. Şu sırada Güney Sudan'da savaş oluyor." Tanzanya güvenlik makamları El Şebab militan ve sempatizanlarının Doğu Afrika Topluluğu ülkelerinde kimlik çıkartmış olabileceklerinden, hatta aralarında topluluk üyesi ülkelerin vatandaşlarının da bulunabileceğinden şüpheleniyor. Bu nedenle de seyahat serbestisinin saldırı ve suikast tehlikesini artıracağı öne sürülüyor. Kenya, Ruanda ve Uganda da aynı endişeleri paylaşıyor. Ancak sınırların açılmasının işgücü, mal, hizmet ve sermaye dolaşımını hızlandıracak olması onlar için daha önemli.

SIRADAKİ PROJELERİ PARA BİRLİĞİ
Birlik sayesinde 135 milyon kişi vizesiz seyahat hakkı kazandı. Doğu Afrika Topluluğu'nun bir diğer büyük projesi de para birliğine geçilmesi. Böylece bölge ekonomisinin güçleneceği ve Doğu Afrika'nın yabancı sermaye yatırımları için cazip hale geleceği belirtiliyor.

DeutscheWelle
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika kendi AB'sini kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN