Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanın baba dramı...

Giriş Tarihi: 14.1.2014

Renkli kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken New York'un yeni belediye başkanı de Blasio'nun babasının öyküsü hayli dramatik. Savaş gazisi Warren Wilhelm, komünist olmakla suçlanıp kariyeri bitince kendini içkiye vermiş ve çareyi intiharda bulmuş

New York'un iki hafta önce yemin ederek görevine başlayan yeni belediye başkanı Bill de Blasio'nın profilini okuduğunuzda sadece ABD'de değil, dünyanın her yerinde "Ne kadar değişik bir siyasetçi" tepkisini alacağınıza eminim. Eski bir lezbiyen olan eşi ve depresyonla mücadele eden 19 yaşındaki intihar eğilimli kızı Chiara nedeniyle sadece ABD değil tüm dünya medyasının mercek altına aldığı de Blasio, bir başka sırrını da belediye başkanlığını açıklamadan hemen önce kamuoyuyla paylaştı.

BABASI ÖLDÜĞÜNDE 18 YAŞINDAYDI

Demokrat Partili Blasio'nun 16 yaşındaki oğlu Dante, II'nci Dünya Savaşı gazisi olan dedesi Warren Wilhelm'in komünist olmakla suçlandıktan sonra hayatının altüst olduğunu, aşırı sigara ve alkol tüketimi yüzünden kanser olduğunu ve hayatına trajik bir şekilde son verdiğini tüm dünyayla birlikte öğrendi. De Blasio, adaylığı açıklanmadan önce eylül ayında babasıyla ilgili gerçekleri ve anılarını medyaya anlatırken, zor anlar yaşıyordu. Temmuz 1979'da Connecticut eyaletinin New Milford kasabasındaki Rock River Motel'inin dışında park halindeki arabanın içinde ölü bulunan babası Warren Wilhelm'in değil de annesi Mario de Blasio'nun soyismini almayı tercih etmesi, aslında durumu özetliyordu. Bir feminist olduğu bilinen de Blasio'nun bu tercihi, aynı zamanda kötü anılarını hatırlamak istemediğini de gösteriyordu. Çünkü babası evi terk ettiğinde De Blasio 7, öldüğündeyse 18 yaşındaydı.

'ONUNLA İLETİŞİM İMKANSIZDI'
"Hepimiz ona eceliyle veda edeceğimizi düşünmüştük ama birden gidiverdi. Yıllar süren çok zor dönemlerden geçtikten sonra bu şekilde aramızdan ayrıldı" diyen de Blasio, çocukken iki ağabeyiyle birlikte babasıyla zaman geçirebildiklerini ancak yıllar ilerledikçe babasının tam bir alkolik olduğunu ve iletişim kurmanın imkânsız hale geldiğini anlattı. Ancak asıl anlatılması gereken, 2007'de ölen yazar annesi Maria de Blasio'yu çok erken yaşta dul bırakan Warren Wilhelm'in yaşam hikâyesiydi. Wilhelm, II'nci Dünya Savaşı'nda, 1945'teki Okinawa çarpışmasında üsteğmen olarak Japonlara karşı savaşırken, bacağının bir kısmını kaybetmişti. Daha sonra Harvard Üniversitesi'nde okuyarak Amerikan Ticaret Bakanlığı'nda ekonomist olarak çalıştı. Ancak adı Soğuk Savaş'ın başladığı yıllarda Amerikan kamuoyunun en önde gelen komünizm karşıtı Senatörü Joseph Mccarthy döneminde bir soruşturmaya karışınca işine son verildi. Başkan Bill de Blasio, "Ülkesine en derinden bağlı bir şekilde hizmet etmişti. Ancak bir bacağını feda ettiği ülkesine olan bağlılığının sorgulanması, onda olağanüstü bir öfke ve hayalkırıklığı yarattı" diyerek babasının yaşadığı çöküşü anlattı. Bill de Blasio'ya göre babası, aslında Harvard İşletme Fakültesi'nde eğitmen olmayı istiyordu. Ancak New York Times'ın 1950'de Harvard'taki Rus Araştırmaları Merkezi'ndeki Sovyetler Birliği'nin endüstriyel gelişimine ilişkin araştırma raporunu yayımladı. Merkezin Amerikan Haberalma Teşkilatı CIA'nın yardımıyla kurulduğu ve Wilhelm'in burada Sovyetler'den kaçanlarla birlikte çalıştığı ileri sürülmüştü. Wilhelm'in Sovyet karşıtı bir propaganda yapan bir el kitabı yayımladığıysa, başka bir iddiaydı. Bu yüzden şansını özel şirketlerde denedi.

CASTRO'NUN KÜBASI'NDA BALAYI...

Wilhelm, Ortadoğu ve Güney Amerika'da aktif olan dev petrol şirketi Texaco'da yöneticilik yapmaya başladı. İran Şahı Rıza Pehlevi, Texaco dahil pek çok büyük şirketin ülkede aktif olmasını sağlayarak devlet kontrolündeki petrol piyasasını dünya piyasasına açmıştı. De Blasio'nın amcası Donald Wilhelm de Tahran Üniversitesi Siyaset Bilimleri Fakültesi'nde profesörlük yapmış ve Pehlevi ile yakın ilişki kurmuştu. Pehlevi, anılarından oluşan "Ülkeme Görevim" isimli kitabında Donald Wilhelm'e teşekkür etmişti. Bill de Blasio, babasının "dönemin siyasi ortamında komünist rejimlere karşı çıkan ve Latin Amerika'daki fakir halkın ticaretin özelleştirilmesiyle zenginleşeceği gibi naif bir düşünceye sahip olduğu" yorumunu yapıyor. Ancak de Blasio, 1988'de sosyalist hükümete destek vermek üzere Nikaragua'ya giderek ve 1991'de balayını Fidel Castro'nun Küba'sında balayı yaparak soyadı kadar, siyasi düşünceleriyle de bir o kadar farklı olduğunu ispat etmişti.

SAVAŞTA SAKAT KALDI
Warren Wilhelm (sağda) 1945'te Okinawa çarpışmasında bacağının bir kısmını kaybetmiş. Belediye Başkanı de Blasio da intihar eden babasının değil annesinin soyadını taşıyor. De Blasio babası öldüğünde daha 18 yaşındaydı...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanın baba dramı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN