Camiye çirkin saldırı

Giriş Tarihi: 15.1.2014 17:17 Güncelleme Tarihi: 15.1.2014 17:24

Batı Şeria'nın, Deyr İstiya beldesinde bulunan Ali bin Ebi Talib Camisi, bir grup Yahudi yerleşimci tarafından ateşe verildi.

Deyr İstiya Belediye Başkanı Eyyub Ebu Hacle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir grup Yahudi yerleşimci, sabaha karşı beldeye baskın düzenleyerek Ali bin Ebi Talim Camisini ateşe verdi. Yahudi yerleşimciler caminin duvarlarına 'Araplara ölüm', 'Müslümanlardan intikam' gibi nefret içerikli yazılar yazdı" dedi.

Bir bölümü tahrip olan camideki yangının belde halkının çabalarıyla söndürüldüğü belirtildi. İsrail makamlarından konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Yahudi yerleşimciler, sık sık Batı Şeria ve Kudüs'te yerleşim birimlerine yakın köy ve kasabalardaki tarım arazileri ile Filistinlilere ait mülklere saldırılar düzenliyor.

DİN TEMELLİ DÜŞMANLIK, SON ALTI YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Dini grupları hedef alan ayrımcılık ve düşmanlığın, Kuzey ve Güney Amerika dışında tüm dünyada artarak son altı yılın en üst seviyesine çıktığı bildirildi.

Merkezi Washington'da bulunan Pew Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan rapor, 198 ülkenin üçte birinde din temelli düşmanlığın 2012'de bir önceki yıla oranla yüzde 29 arttığını ortaya çıkardı.

Din temelli düşmanlık, en fazla 2010 ve 2011'deki "Arap Baharı" olarak bilinen ayaklanmaların etkilerinin hala hissedildiği Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde arttı.

Avrupa, dini inanışlarına uygun giyinen kadınların uğradığı tacizler ve Fransa'da bir haham ile üç Yahudi çocuğun öldürülmesi nedeniyle din temelli şiddet olaylarının en çok artış gösterdiği üçüncü bölge oldu.

Araştırmaya dahil edilen ülkelerden beşte biri, din temeli terörizm ile azınlıktaki dini grupları hedef alan şiddet olaylarına sahne oldu.

Pew raporuna göre, dünya nüfusunun yüzde 76'sı hükümetler ya da çoğunluk tarafından uygulanan baskı nedeniyle dini inanışlarında kısıtlamalarla karşılaşıyor.

Rapor, Yahudi karşıtı eylemler, Müslümanlar tarafından kiliselere düzenlenen saldırılar ve Budistlerin Müslümanlara uyguladığı şiddet gibi olayların, 2012'de yüzde 33'e yükseldiğini gösterdi. Bu oran, 2011'de yüzde 29, 2007'de de yüzde 20'ydi.

Dünya nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan Hristiyanlar ile Müslümanlar, 110 ülkede resmi ve toplumsal düşmanlığa maruz kalıyor. Yahudiler ise 71 ülkede düşmanlıkla karşılaşıyor.

Hükümet eliyle yapılan dini kısıtlamaların en yoğun olduğu ülkeler, Mısır, Endonezya, Rusya, Pakistan ve Myanmar oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camiye çirkin saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN