Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayır oyu 'yasak'

Mısır'da yeni anayasa için oy verme süreci başladı. Mübarek'in "Evet" oyu vermek istediği ve darbeci Sisi'ye cumhurbaşkanlığı yolunu açacak referandumda "Hayır" kampanyası yapanlar tutuklandı

Giriş Tarihi: 15.1.2014
Mısır'da halk, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'daki askeri darbeyle devrilmesinden sonra dün ilk kez sandığa gitti. "Hayır" kampanyası yapanlarının tutuklandığı yeni anayasa referandumu sırasında yine kan aktı. Kahire, İskenderiye ve Şarkıye'de referandum karşıtlarına güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu 11 kişi öldü, 28 kişi de çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Bugün sona erecek oy verme işlemlerinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. 53 milyon seçmen için oluşturulan 30 bin seçim merkezine 160 bin asker ile 200 binden fazla polis yerleştirildi. İslamcı partilerden sadece iki temsilcinin yer aldığı 50 kişilik komisyonun hazırladığı anayasaya taslağı ile, Mursi döneminde referandumla kabul edilen anayasayı değiştirmek hedefleniyor. "Evet" oyu çoğunlukta çıkarsa ülkede yeniden seçimlerin önü de açılacak. Dolayısıyla referandum Mursi'yi deviren Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi'yi cumhurbaşkanlığına çıkarabilir. Sisi, henüz resmi olarak adaylığını açıklamadı.

MÜBAREK: OY VEREYİM

Mısır ordusu referandumda "Evet" kampanyası yaptı. Ordu, "Evet" oyunun çoğunlukta çıkması ve oy verme işlemine katılımın yüksek olmasının halkın "Mursi'yi deviren darbeye onay vermesi" anlamına geleceğini savunuyor. Ülkede ayrıca devlet yayın organları başta neredeyse bütün özel televizyon ve radyolar halkı "Evet" oyu vermeye çağırdı. Devlet televizyonu devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde çok sık kullanılan "Demokrasi şöleni" terimini kullandı. Mübarek'in avukatı da tutuklu eski liderin referandumda oy vermek istediğini açıkladı. Mübarek'in "Evet" oyu kullanmak istediğini belirten avukat, oy verme işleminin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında açıklama yapmadı. "Hayır" kampanyalarına izin verilmemesi hatta "Hayır" posterleri asanların tutuklanmaları ise seçimdeki adalete gölge düşürdü. Mursi'nin üyesi olduğu ve ordunun "terörist" ilan ederek yüzlerce üyesini tutukladığı Müslüman Kardeşler referandumu boykot ederek "sandığa gitmeyin" çağrısı yaptı. Referandumun ilk gününde katılımın yüzde 50'nin altında olduğu gözlendi. Sandıkların kapanmasından 72 saat sonra sonuçlarının açıklanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayır oyu 'yasak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN