Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerry, Bir dizi yoruma bakmam

İsrail Savunma Bakanı Yaalon'un ABD Dışişleri Bakanı Kerry hakkındaki sözleri krize neden oldu. Yaalon özür diledi. Kerry ise "Bir dizi yoruma bakmam" dedi

Giriş Tarihi: 16.1.2014
İran nükleer anlaşması sonrasında ciddi anlaşmazlıkların yaşandığı ABD - İsrail hattında bu kez "Kerry - Yaalon" krizi yaşanıyor. İsrail'in şahin Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hakkında söylediği ve önceki gün ortaya çıkan sözlerine Beyaz Saray'dan sert tepki geldi. Yaalon, önceki gün Yediot Aharonot gazetesinde yayınlanan sözlerinde Filistin barış görüşmeleri için sık sık bölgeye giden Kerry hakkında, "Anlaşılmaz bir saplantıyla ve bir Mesih duygusuyla hareket eden Dışişleri Bakanı Kerry, bana Filistinlilerle yaşanan çatışma hakkında hiçbir şey öğretemeyecek. ABD'nin yazdığı barış planı için harcanan kağıt parasından daha değersiz. Bizi kurtaracak tek şey, John Kerry'nin peşinde koştuğu Nobel Barış Ödülü'nü alması" demişti.

NETANYAHU'DAN TELEFON DİPLOMASİSİ

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney de cevaben, "İsrail Savunma Bakanı'nın sözleri rencide edici ve uygunsuz. Özellikle de ABD'nin İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarını desteklemek için tüm yaptıkları göz önüne alındığında. Bakan Kerry'nin tekliflerini çarpıtmak, yakın bir müttefikin savunma bakanından bekleyeceğimiz bir şey değil" dedi. ABD'den gelen sert eleştiri üzerine İsrail Başbakanı Netanyahu ile uzun bir görüşme gerçekleştiren Yaalon ise yazılı bir açıklama yaparak Kerry'den özür diledi. Yaalon, "Biz, Dışişleri Bakanı Kerry'nin çabalarını takdir ediyoruz. Başka bir bakana saldırmaya niyetim yok. Eğer bakan Kerry aşağılanma hissettiyse ondan özür diliyorum" dedi. Netanyahu da tansiyonu düşürmek için "İki ülke arasında fikir ayrılıkları olabilir. Önemli olan kişisel görüşler değil ülkeler arası ilişkiler" dedi. Netanyahu'nun ABD'li üst düzey yetkililerle telefon görüşmeleri yaparak ortamı yumuşattığı belirtildi. Kuveyt'te bulanan ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise "Bir dizi yorumla barış görüşmeleri zarar göremez. Müzakerelere devam edeceğim" dedi. Dünya basını da "Kerry, Yaalon'un sözlerini dikkate almadığını gösterdi" yorumunu yaptı. Yaşananlar, Kerry'nin geçen yaz yeniden başlattığı Filistin-İsrail barış görüşmelerinde şimdiye kadar ki en üst düzey anlaşmazlık oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry, Bir dizi yoruma bakmam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN