Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya Obama'dan somut adım bekliyor

Giriş Tarihi: 18.1.2014 19:22
ABD Başkanı Barack Obama'nın, müttefik ülke liderlerini dinlediği ortaya çıkan Amerikan gizli servisi NSA'de reforma gidileceğini açıklamasının Almanya'daki yankıları sürüyor.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, Obama'nın NSA'de reform konusunda yaptığı açıklamayla "İlk adımları attığını" belirterek, bundan sonra müttefik iki ülke arasında karşılıklı casusluğu yasaklayacak bir anlaşmanın imzalanmasını umut ettiğini söyledi.

Sosyal Demokrat Parti üyesi Maas, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, "Kaybolan güvenin yeniden kazanılması ancak tüm vatandaşların verilerini koruyacak yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmayla olur" ifadesini kullandı.

Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) milletvekili Wolfgang Bosbach ise Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, Obama'nın konuşmasının ardından büyük bir değişim beklemediğini belirterek, "ABD yönetimi ve ABD Kongresi'nin bugüne kadar yürütülen dinleme faaliyetlerinin doğası ve kapsamı konusunda büyük bir değişikliğe gidebilecekleri konusunda ikna olmadım" dedi.

Merkel'in cep telefonunun NSA tarafından dinlendiğinin geçen yıl ortaya çıkmasının ardından, ABD ile Almanya arasında karşılıklı casusluğa yasak öngören bir anlaşma üzerinde başlayan görüşmelerde ilerleme sağlanamadığı haberlerini de değerlendiren CDU milletvekili Bosbach, "Eğer temel hakların ve vatandaşlık hakların korunması konusunda hiçbir ciddi ilerleme getirmeyecekse, yeni bir anlaşmanın imzalanmaması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

CDU'lu siyasetçi ve Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok da Alman haber ajansı DPA'ya yaptığı açıklamada, Obama'nın "Gerilimi düşürme amaçlı" bir konuşma yaptığını ancak konuşmanın içeriğinde hiçbir ciddi ilerleme unsuru bulunmadığını kaydetti. Brok, "Vaatler var ancak bunların doğrulanmasını sağlayacak hiçbir yasal zorunluluk ortada yok" değerlendirmesinde bulundu.

Koalisyon ortaklarından Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi milletvekili Stephan Mayer ise Obama'nın konuşmasının "Cesaret verici bir ilk adım" olduğunu belirterek, "Amerikalılar da bundan sonra eskisi gibi devam edilemeyeceğini gördüler" dedi. Mayer, ABD'nin Almanya ile gizli servislerin faaliyetleri konusunda bir anlaşmayı sonuçlandırması gerektiğine işaret ederek, "Sadece açıklamalarla yetinilmez, artık bunlar somut olarak müzakere edilmelidir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya Obama'dan somut adım bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN