Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Son savaşı' 91'inde bitti

İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiğine inanmayarak tek başına kalmasına rağmen emir gelene kadar silahını bırakmamasıyla efsaneleşen Japon asker Onoda, 91 yaşında zatürreeden öldü

Giriş Tarihi: 18.1.2014
İstihbarat ve gerilla harekâtı subayı olarak gönderildiği Filipinler'in Lubang Adası'nda İkinci Dünya Savaşı'nın bittiğine bir türlü inandırılamayarak 1974 yılına kadar savaşan Japon asker Hiroo Onoda önceki gün Tokyo'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Onoda'nın zatürreeye bağlı rahatsızlıklar nedeniyle 91 yaşında hayatını kaybettiği açıklandı. Orduya katılmayı kafasına koyduğunda 20 yaşında olan Onoda Çin'de bir ticaret firmasında çalışıyordu. İstifa etti ve ülkesine dönüp antrenman yaparak askeri okul sınavına hazırlandı.

'BİZ GELENE KADAR TESLİM OLMA'
Onoda, İmparatorluk İstihbarat Okulu'nda aldığı eğitim sonrası seçildiği Sugi bölüğüyle birlikte Filipinler'in yolunu tuttuğunda 23 yaşındaydı. Görevi adada Filipinliler'in ABD'ye yardım etmesini engellemek amacıyla istihbarat toplamak ve gerilla savaşı vermekti. Takım komutanları misyon öncesi Sugi bölüğüne yıllar sürse de kendileri gelip onları alana kadar asla teslim olmamalarını söylemişti. Nitekim emir yerine getirildi. ABD'nin düzenlediği atom bombası saldırısından 9 gün sonra 15 Ağustos 1945'te Japonya teslim olmayı kabul etti. Ancak Sugi bölüğünden ayrılan mangalardan birini oluşturan Onoda ve 3 silah arkadaşı adada mücadelelerine devam etti. ABD'lilerin uçaktan attıkları 'savaş bitti' yazılı broşürler de manga tarafından düşman propogandası olarak algılandı.

KUŞLA, BÖCEKLE BESLENİYORDU
Soğuk Savaş yıllarında Japonya ile ABD çoktan müttefik olmuş ancak Onoda ve arkadaşları hâlâ gördükleri her Filipinli'ye ateş ediyor, köylülerin ekinlerini yakıyordu. 1950'de Japon askerlerinden Yuichi Akatsu Filipin ordusu tarafından yakalanınca manga ilk kaybını verdi. 1954'te Shoichi Shimada, 1972'de Kinshichi Kozuka da öldürülünce geriye bir tek Onoda kaldı. Muz, hindistan cevizi ve bazen de yakaladığı kuş, böcek v.b. hayvanları pişirerek hayatta kalan Onoda 1974'te adaya kamp için gelen bir grup Japon öğrenciyle karşılaştı. Tam ateş edecekken öğrencilerden Nario Suzuki "Japon halkı senin için endişeli. Savaş bitti. Teslim ol" dedi. Askerlik sonrası bir kitapçı dükkânı açan komutanı Binbaşı Yoşimi Taniguchi'nin adaya gelip 'silahı bırak' emri vermesi şartını koşan Onoda bu isteği gerçekleşince silahı bıraktı. Böylece 10 Mart 1974'te Onoda'nın 29 yıl boyunca tek başına yürüttüğü savaşı da sona ermiş oldu... Teslim olduğunda 52 yaşında olan Onoda ülkesinde otobiyografi yazdı. Ancak gördüğü yoğun ilgiden sıkılıp 1975'te Brezilya'ya göç etti. 1980'de bir Japon gencinin ailesini öldürmesinden etkilenince ülkesine geri döndü. Kurduğu gençlik kampında Japon gençlere yaşam dersleri verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Son savaşı' 91'inde bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN