Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsyan sırası İspanya'da

İspanya’da bir caddenin bulvara çevrilmesine duyulan tepki tüm ülkeye yayılan bir isyana dönüştü. 30 kentte birden ‘Burgos’a destek’ gösterileri düzenlendi.

Giriş Tarihi: 19.1.2014 09:44 Güncelleme Tarihi: 19.1.2014 10:07
Almanya'daki Hamburg olaylarına benzer şekilde İspanya'da da bir caddenin bulvara çevrilmesine karşı çıkan bir grubun başlattığı olaylar devlete karşı muhalefet hareketine dönüştü. Ülke genelinde önceki akşam 30 kentte ''Burgos'a destek gösterileri'' düzenlendi. Gösteriler, İspanya'nın kuzeyindeki Burgos kentindeki Gamonal mahallesinde 10 Ocak'tan bu yana devam eden halk protestoları sonrasında Belediye Başkanı Javier Lacalle'in yeni bir bulvar olmayacağını açıklamasına rağmen yapıldı. Protestolar, 8 milyon avroluk bulvar projesini iptal ettirdi ancak gösteriler sona ermek bilmiyor.'ÖFKELİLER'İN UZANTISI

''Burgos'a destek'' gösterileri, İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle 2011 yılında kendiliğinden oluşan ve ''Öfkeliler'' olarak adlandırılan halk hareketinin meydana getirdiği yeni örgütlerden olan 25S'nin çağrısıyla düzenlendi. Gece boyunca süren gösterilerde çıkan şiddet olaylarından dolayı Madrid'de 5, Barcelona ve Alicante'de 3'er, Zaragoza ve Valencia'da 4'er kişi olmak üzere 19 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. ''Burgos'a destek'' gösterileri, son bir haftadır Burgos ve Madrid kentlerindeki protesto gösterilerinde gözaltına alınıp, şartlı serbest bırakılanlar hakkındaki yasal işlemin tamamen kaldırılması talebinde yoğunlaştı.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsyan sırası İspanya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN