Restorana bomba maça roket: 25 ölü

Afganistan'da Taliban, ülkenin en popüler restoranlarından birine saldırarak 13'ü yabancı 21 kişiyi öldürdü. Taliban daha sonra da bir futbol maçına roket attı 4 kişi hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 19.1.2014
Afganistan'da Taliban, 2001'de ülke yönetimini kaybettiklerinden bu yana en kanlı yabancı sivil katliamını gerçekleştirdi. Ülkenin en popüler restoranlarından birine düzenledikleri saldırıda 21 kişi hayatını kaybetti. Başkent Kabil'deki Taverna du Liban isimli Lübnan restoranındaki saldırıda ölenlerin 13'ü yabancı uyrukluydu. Türk Büyükelçiliğinin de bulunduğu Vezir Ekber Han caddesindeki restoranda ölen yabancılar arasında ABD, Danimarka, Kanada, İngiltere, Rus ve Lübnan vatandaşlarının bulunduğunu bildirildi. Birleşmiş Milletler saldırıda 4 sivil personelinin öldüğünü açıklarken, Uluslararası Para Fonu (IMF) da Afganistan temsilcilerinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Afgan yetkililer, restoran sahibinin de öldüğü saldırıda 5 kadının da yaşamını yitirdiği kaydetti. Restoranın en yoğun olduğu saatte gerçekleştirilen saldırıda ilk önce bir intihar bombacısı kendini havaya uçurdu. Böylece sıkı korunan restoranın önünde bir kaos yaşandı. Daha sonra ağır silahlı iki militan restorana girdi ve rastgele ateş açmaya başladı. 2 saat süren çatışmanın ardından da güvenlik güçleri 2 militanı öldürdü.

HEDEF YABANCILARDI
Saldırıyı üstlendiklerini açıklayan Taliban'ın sözcüsü hedeflerinin, yabancıların sürekli içki içtiği restorandaki diplomatlar ve yabancı çalışanlar olduğunu söyledi. Sözcü ayrıca, "Saldırı ile 3 gün önce yabancı işgalcilerin 10 evi yıkıp 30 sivili öldürdükleri hava saldırısına misilleme yaptık. Açıklananın aksine 13 değil, 29 üst düzey yabancıyı öldürdük" dedi. Taliban daha sonra ülkenin güneyindeki bir futbol sahasını hedef aldı. Amatör maçın oynandığı sırada sahaya atılan roket sonucu 4 futbolcu hayatını kaybetti. ABD'nin bu yılsonunda çekileceği Afganistan'da büyük bir güç boşluğunun yaşanacağından endişe ediliyor. Ülkedeki birçok bölgede gücünü arttıran Taliban, ABD'nin çekilmesinden sonra ülkeyi tamamen ele geçireceğini savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Restorana bomba maça roket: 25 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN