Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BM, İran'ı Cenevre 2'ye davet etti

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Cenevre-2 Konferansı'na İran'ı da davet ettiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 20.1.2014 12:53 Güncelleme Tarihi: 20.1.2014 14:45
Uzun süren pazarlıklar ardından dün New York'taki BM Genel Merkezi'nde gazetecilere açıklama yapan Ban, İran'ın, Suriye'de tam yetkili geçiş hükümeti kurulması hedefini kabul ettiğini dile getirdi.

ABD'nin, Tahran'ın Cenevre-2 Konferansı'na davet edilmesine yönelik girişimlere sıcak bakabileceği yolundaki mesajları, Ban'ın siyasi olarak elini güçlendirdi. Ban, Cenevre-2 Konferansı'na İran'ı da davet ettiklerini ifade ederken Tahran yönetiminin, Suriye'de tam yetkili geçiş hükümeti kurulmasını hedefleyen Cenevre Bildirgesi'ni kabul ettiğini ifade etti.

Konferans için çağrılan ülke sayısı 40 olurken İran gibi BM'den ilk defa davet mektubu alan ülkeler arasında Meksika, Vatikan, Lüksemburg, Belçika, Avusturalya, Bahreyn, Hollanda, Güney Kore ve Yunanistan bulunuyor. Daha önce Cenevre-2 Konferansı için aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 30 ülkeye davetiye gönderilmiş ancak Rusya ve ABD arasında anlaşma sağlanamadığı için İran'a davetiye gönderilmediği belirtilmişti. Ban, konferansa çok ülkenin davet edilmesinin, Suriye hükümeti ile muhalefet arasında gerçekleşecek müzakerelere destek açısından önemli olacağını savundu.

BM Genel Sekreteri, Cenevre Konferansı'na İran'ın davet edilmesi gerektiği fikrini uzun süredir savunuyordu. İran'ın Suriye'deki savaşı durdurmaya katkı sağlayabileceğine inanan Ban, bu konuda ABD ile de ters düşmüştü. Ban, basın toplantısında, "İran'ın Suriye'de çözüm için düzenlenecek bir toplantıda mutlaka yer alması gerektiğini daha önce de dile getirmiştim." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile uzun bir görüşme yaptığını bildiren Ban, "Zarif bana, Cenevre-2 Konferansı'nın Cenevre-1'de kabul edilen bildiri temelinde ve bunun uygulamasına yönelik olacağının teminatını verdi." diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif'in kendisine Suriye'de karşılıklı rızaya dayalı tam yetkili bir geçiş hükümeti kurulması fikrine destek verdiği sözünü aktaran Ban, İran'ın bu temelde konferansta yapıcı bir rol üstleneceğine inandığını ifade etti.

KONFERANS 2 AŞAMALI

Cenevre-2 Konferansı'nın ilk aşaması uluslararası seviyede BM Genel Sekreteri Ban'ın başkanlığında İsviçre'nin Montrö şehrinde davetli 40 ülkenin katılımıyla çarşamba (22 Ocak) günü yapılacak. İkinci aşamasının gerçekleştirileceği Cenevre'de ise Suriye hükümet ve muhalefeti, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin arabuluculuğunda bir araya gelerek çözüm şartlarını pazarlık edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BM, İran'ı Cenevre 2'ye davet etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN