Muhaliflerin kararı dünyayı sevindirdi

Suriye Ulusal Koalisyonu'nun çarşamba günü İsviçre'nin Montrö kentinde başlayacak olan Cenevre-2 Konferansı'na katılma kararı, uluslararası kamuoyu tarafından memnuniyetle karşılandı

Giriş Tarihi: 20.1.2014
Suriye dışında yaşayan muhalif grupların çatı kuruluşu Suriye Ulusal Koalisyonu'nun Cenevre-2 Konferansı'na katılım kararı uluslararası camiada büyük bir memnuniyet uyandırdı. ABD ve Avrupa ülkelerinden olumlu mesajlar gelirken, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kararı "cesaret verici ve tarihi bir adım" olarak niteledi. Koalisyonun İstanbul'da yapılan toplantısının önceki akşam gerçekleştirilen son oturumuna katılan 73 üyeden 58'i konferansa katılım yönünde oy kullanmıştı. Cuma ve cumartesi günleri Cenevre- 2'ye katılımı tartışan Suriye Ulusal Koalisyonu üyelerinin dün yine bir araya gelerek konferansa katılacak heyetin kimlerden oluşacağını müzakere ettiği belirtildi. Bu konuda da kararın bir an önce alınarak, listenin kamuoyuna açıklanması bekleniyor. ABD ve Rusya'nın 2012'nin haziran ayında üzerinde anlaştığı esaslar çerçevesinde düzenlenmesi beklenen Cenevre-2 Konferansı'nın temel amacı Suriye'de bir geçiş hükümeti oluşturmak ve en kısa zamanda seçimlere gitmek. Haziran ayında yapılması beklenen, ancak krizin taraflarını kimlerin temsil edeceği probleminin çözülememesi nedeniyle sürekli ertelenen konferansın, Suriyeli muhaliflerin kendi iç çatışmaları nedeniyle somut bir sonuca ulaşamayacağı tahmin ediliyor.

HAVA SALDIRILARI SÜRÜYOR

Suriye krizinin diplomatik yollarla çözülmesi için süreç ilerlerken, Beşar Esad'a bağlı kuvvetlerin ülkenin kuzeyindeki saldırıları da devam ediyor. Cuma gününden bu yana Halep ve çevresini bombalayan savaş uçakları, en az 30 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

YERMUK MÜLTECİ KAMPINA NİHAYET YARDIM ULAŞTI
Suriye ordusunun aylardır süren kuşatması nedeniyle 50'dan fazla insanın açlıktan öldüğü Şam'daki Filistinli mülteci kampı Yermuk'a nihayet yardım girişinin sağlandığı bildirildi. Filistinli yetkililerin yaptığı açıklamaya göre, kamptaki ağır derecede hasta onlarca kişi de tahliye edildi. Tahliyelerin devam edeceği belirtildi. Kendileri de ağır İsrail kuşatmasının kurbanı durumunda olan Gazzeli çocuklar, geçtiğimiz günlerde Yermuk'taki dramın sona ermesi için gösteri yapmıştı (üstte).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhaliflerin kararı dünyayı sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN