Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomobil uçar gider

Giriş Tarihi: 20.1.2014

Hem karada hem de havada gidebilen Aeromobil projesi hayata geçti... 200 kilometre hız yapan ve 700 kilometre menzili bulunan araç için tek gereken, kanatlarını açacağı bir alan

Slovak mühendis Stefan Klein, uzun süren çalışmaların ardından, hem göze hoş gelen hem de hayatı kolaylaştıran 'uçan araba' projesini hayata geçirdi. İlk etapta seyrek nüfuslu yerlerde kullanılması beklenen Aeromobil adlı uçan otomobilin, yakın gelecekte tüm metropollerin kâbusu trafik sorununa çare olması bekleniyor.

FİKİR BABASI JULES VERNE

Mavi-beyaz renkli iki kişilik Aeromobil'i benzerlerinden ayıran en önemli özelliği ise kolay kullanılabilirliği. 6 metre uzunluğundaki araç kolayca park edilebiliyor ve herhangi bir benzin istasyonundan deposunu doldurabiliyor. Fakat Aeromobil'in uçuşa geçmesi için kanatlarını rahatlıkla açacak bir açık alana ihtiyaç var. Havalandıktan sonra saatte 200 kilometre hıza çıkabilen 700 kilometre menzilli araç saatte 15 litre de benzin tüketiyor. "1990'ların sonundan beri bu fikir kafamdaydı. Gerçi trafik sıkıştığında hangimizin aklına uçan araba fikri gelmiyor ki?" diyen Stefan Klein, hayal gücüyle birçok icadın fikir babası olarak kabul edilen ünlü Fransız romancı Jules Verne'den esinlenerek böyle bir projeye adım atmış. AFP haber ajansına, "Uçmak benim kanımda var. Dedemin de babamın da hafif hava aracı kullanma sertifikası vardı. Ben de daha ehliyetimi bile almadan uçuş sertifikamı almıştım" diyen Klein aynı zamanda BMW, Volkswagen ve Audi gibi ünlü otomobil firmalarında tasarımcı olarak da görev yapan br isim.

YENİ MODELLER DE SIRADA
Hem yerde hem de havada gidebilen araçların üretimi son yıllarda üzerinde en çok çalışılan projelerin başında geliyor. Son yıllarda 20 kadar firma uçan araba üretme girişiminde bulundu. ABD yapımı uçan araba Terrafugia önümüzdeki yıl piyasaya sürülmeyi bekliyor, Hollanda'da üretilen PAL-V adlı helikopter- otomobil ise bu yıl içinde satışa sunulacak. ABD'de yayımlanan Flying dergisi uzmanları ise Aeromobile'ın tasarımı ve temel özellikleriyle rakiplerinin bir adım önünde olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomobil uçar gider
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN