"Suriye'deki fotoğraflar dehşet verici"

Giriş Tarihi: 21.1.2014 20:40 Güncelleme Tarihi: 21.1.2014 20:42

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Haq, Suriye'deki savaş suçu belgeleri hakkında açıklama yaptı ve "Eğer gerçekse bu fotoğraflar gerçekten dehşet verici" dedi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, Suriye'deki savaş suçu belgelerinin "gerçekten dehşet verici" olduğunu belirterek, "Biz işkence, infaz ve kötü muamelenin karşısında olduğumuzu Suriye krizi başladığından bu yana hep belirttik, bunun karşısında olmayı da sürdüreceğiz" dedi.

Farhan Haq, basın toplantısında AA muhabirinin, Suriye'de 11 bin kişinin, gözaltında işkence gördüğü ve öldürüldüğü yönündeki rapor ve bu işkencelerin faillerinin BM Güvenlik Konseyi tarafından Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) sevkedilmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un talepte bulunup bulunmayacağı sorusunu yanıtladı.

Raporlarda yer alan belgeleri incelediklerini kaydeden Haq, Suriye'de işkence ve kötü muamele uygulamaları nedeniyle eskiden beri kaygılı olduklarını belirterek, Genel Sekreter Ban'ın bunun karşısında olduğunu defalarca vurguladığını ifade etti.

Raporun içeriğini ve fotoğrafları incelemekte olduklarını ifade eden Haq, "Eğer gerçekse, bu fotoğraflar gerçekten dehşet verici. Biz işkence, infaz ve kötü muamelenin karşısında olduğumuzu Suriye krizi başladığından bu yana hep belirttik, bunun karşısında olmayı da sürdüreceğiz" dedi.

Suriye Hükümeti'nin BM Güvenlik Konseyi tarafından ICC'ye sevk edilmesi konusunda da Haq, buna BMGK üyelerinin karar vereceğini ancak onların da öncelikle bu raporu ve fotoğrafları incelemesi gerekeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Suriye'deki fotoğraflar dehşet verici"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN