Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1 numara kriz

Şili'nin köklü futbol kulüplerinden Club Deportivo Palestino'nun formalarına işlediği, Filistin'in 1948 öncesi haritasını simgeleyen "1" rakamları siyasi krize yol açtı. Yahudi Cemaati ile İsrail Dışişleri olayı "Provokasyon" olarak nitelerken, formalara yasak getiren Şili Futbol Federasyonu ise kulübe para cezası verdi

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Güney Amerika ülkesi Şili'nin en güçlü futbol takımlarından olan Club Deportivo Palestino'nun formaları ortalığı karıştırdı. İsrail'in 1948'de kurulmasından önceki Filistin haritasını simgeleyen tasarımlı formalara yasak geldi. Şili Futbol Federasyonu'nun aldığı karar doğrultusunda Palestino artık sırt numaralarında Filistin'i simgeleyen şekilde 1 rakamını kullanmayacak. Kulübe ayrıca bin 300 dolarlık para cezası kesildi. Şili Futbol Federasyonu'na ilk şikâyetin Şili'deki Yahudi Cemaati'nce yapıldığı belirtildi. Yahudi Cemaati "1 numara ile temsil edilen Filistin haritası, İsrail devletini tamamen yok sayıyor" tezini savundu. Yahudi Cemaati, Palestino takımını ayrıca İsrail karşıtlığı yaptığı gerekçesiyle FIFA'ya da şikâyet etti. İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan da daha önce yapılan açıklamada "İsrail'in yok sayıldığı bir harita provokasyondur" açıklaması yapılmıştı.

ÖZGÜR FİLİSTİN'E SANSÜR
Ancak Federasyon'a resmi şikâyeti yine birinci lig takımlarından olan Nublense'nin Başkanı Patrick Kiblisky yaptı. Kiblisky başvuru gerekçesini "Futbola din ve politikanın karıştırılmasını kabul edemeyiz" şeklinde açıkladı. Şili Futbol Federasyonu da ceza hakkında "Herhangi bir politik, dini, etnik, ırksal ve cinsel ayrımcılığa karşı olan federasyonumuz, Palestino takımını cezalandırmıştır" ifadesini kullandı. Ancak ocak ayı başında bir açıklama yapan federasyon, "Deportivo Palestino takımı, 1920'den bu yana ülkemizde. Yani İsrail'in kurulmasından çok önce. Herkes Palestino'nun forma seçimine saygı duymalı" demişti. Palestino takımı tartışmalı formalarını ilk olarak aralıkta giymeye başladı. Federasyondan gelen yasağın ardından Club Deportivo Palestino tarafından yapılan resmi açıklamada "Ayrımcılık yaptığı söylenen forma tasarımının aynısını geçen sezon da kullanmıştık. Bizim için özgür Filistin'in sınırları her zaman tarihteki gibi olacak" denildi. Şili Filistinliler Federasyonu'nun yaptığı açıklama ise "İlk olarak Şilili Siyonistler Ortadoğu'daki çatışmayı buraya getirmeye çalışmasın. Kulübümüz tarihinin kirletilmesine göz yumulamaz. İsrail'in yaptığı katliamı destekleyenler ise bizim gözümüzde birer hiç olarak kalmaya devam edecektir" denildi.

İKİ LİG ŞAMPİYONLUĞU VAR
Şili'nin başkenti Santiago merkezli olan Palestino takımı ilk olarak 1920'de Filistinli mülteciler tarafından kuruldu. Takıma, kaçmak zorunda kaldıkları ülkelerinin ismini verdiler. Kısa sürede önemli başarılara imza atan takım 1952'de profesyonel oldu. Şili birinci futbol liginde 2 şampiyonluğu bulunan Palestino, halihazırda 18 takımlı ligde ikinci sırada yer alıyor. Geçmiş yıllarda İsrail kuşatmalarından dolayı zor durumda kalan Filistin Milli Takımı'na birçok futbolcu gönderen Palestino'nun mevcut kadrosunda Filistinli futbolcu bulunmuyor. Palestino maçlarını ise 12 bin seyirci kapasiteli Estadio Municipal de La Cisterna stadyumunda oynuyor. Takım ayrıca dünyada Filistin bayrağı renklerini formasına taşıyan tek futbol kulübü olma özelliğine de sahip.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 numara kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN