Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katılım yüksek beklenti düşük

Giriş Tarihi: 22.1.2014

Suriye'deki krizi sona erdirmesi umulan Cenevre-2 Konferansı bugün başlarken muhaliflere göre konferansın ülkedeki savaşı bitirme ihtimali oldukça düşük

Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaşı ve insani dramı bitirmesi umulan Cenevre-2 Konferansı, bugün İsviçre'nin Montrö kentinde başlıyor. Aralarında ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Türkiye'nin de aralarında bulduğu 40'a yakın ülkenin davet edildiği konferansta Suriye'nin durumu ayrıntılı bir şekilde masaya yatırılacak. Bakanlar düzeyindeki toplantının ardından, müzakereler 24 Ocak'tan itibaren İsviçre'nin Cenevre kentinde devam edecek. Uluslararası kamuoyunda konferansın krizi bitireceğine dair çeşitli ümit verici açıklamalar yapılırken, muhaliflere göre, Beşar Esad rejiminin konuya yaklaşımı yüzünden konferanstan Suriye halkı için olumlu bir sonuç çıkma ihtimali oldukça düşük. Toplantıya hazırlık çalışmaları çerçevesinde Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi (solda) ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton (ortada) ile bir araya gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, İran'ı da toplantıya davet etmiş, ancak daveti daha sonra geri çekmişti. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marziye Afham, bu konuda Ban'dan bir açıklama beklediklerini belirtti.

MUHALİFLER DAĞILDI

Suriyeli muhaliflerin çatı kuruluşu Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) içindeki en büyük grubu oluşturan Suriye Ulusal Konseyi (SUK), Cenevre-2 öncesi koalisyondan çekildiğini duyurdu. Başkan George Sabra imzasıyla yapılan açıklamada, çekilmeye gerekçe olarak, SMDK'nın konferansa katılım kararı gösterildi.

HEYET MAHSUR KALDI

Montrö'ye gitmek için dün Şam'dan yola çıkan Suriye heyeti, yakıt ikmali için indiği Yunanistan'ın başkenti Atina'da ekonomik ambargo yüzünden mahsur kaldı. Heyet yaklaşık 3 saat bekledikten sonra yoluna devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katılım yüksek beklenti düşük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN