Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Velid Muallim'den 'One Minute' çıkışı

Suriye Dışişleri Bakanı, sözünü bitirmesini isteyen Ban Ki Moon'a 'One Minute' dedi.

Giriş Tarihi: 22.1.2014 15:14 Güncelleme Tarihi: 22.1.2014 16:18
Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Esed'in gelecek hükümetin bir parçası olmayacağı yönündeki açıklamasın sert tepki gösterdi. Muallim, Kerry'ye "Dünyada hiç kimse Suriye liderinin meşruiyetini bitirme hakkına sahip değil." dedi. Muallim, sözünü bitirmesini isteyen Ban Ki moon'a ise "One Minute" dedi.

Suriye'deki krize çözüm bulmak amacıyla İsviçre'nin Montrö kentinde gerçekleştirilen Cenevre 2 Konferansı'na Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim'in konuşması damgasını vurdu. Oturum Başkanı BM Genel Sekreteri Ban'ın verdiği 10 dakikalık süreyi aşan Muallim tüm uyarılara rağmen süresini aşmasına rağmen konuşmasını sürdürdü.

MUAALİM'DEN ONE MINUTE ÇIKIŞI


Muallim, kendisine tanının süreyi aşmasına rağmen tüm uyarılara rağmen konuşmasını sürdürdü. Teröre karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Suriye kendini korumak adına münasip gördüğü her türlü yola başvuracaktır." ifadesini kullandı.

Mualim konuşmasının sonunda Suriye'nin yeni hükümetinde Esed'in yeri olmadığını ifade eden Kerry'ye ağır eleştirilerde bulundu. Muallim sert bir ses tonu ile "Sayın Kerry Suriye halkı dışında dünyada hiç kimsenin, Suriye'de bir liderin, hükümetin anayasanın ya da yasanın meşruiyetini bitirmek ya da azletmek hakkına sahip değil. Bu, Suriyelilerin hakkıdır. Anayasal olarak haklardır. Burada neyin üzerinde anlaşma sağlanırsa sağlansın Suriye'de referanduma sunulacaktır. Biz burada halkın istediği şeyleri nakletmekle yükümlüyüz, geleceğine karar vermek için değil. Suriyelilerin kararını dinlemek isteyen varsa kendisini onların sözcüsü olarak görmemeli. Onların kendi yöneticilerini, hükümetlerini ve parlamentolarını seçme hakları vardır. Bunun dışındaki sözler gerçekçi değildir." dedi.

Ban'ın uyarısına kızan Muallim, One Minute, One Minute diyerek tepki göstererek konuşmasını bir süre daha sürdürdü. Muallim'in "One Minute" çıkışı üzerine salondakiler gülümsedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Velid Muallim'den 'One Minute' çıkışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN