Barış konferansı söz savaşıyla başladı

Suriye savaşını bitirmek için dün 45 ülke bir araya geldi. Muhaliflerle rejim temsilcilerini de ilk kez yüz yüze getiren toplantıya anlaşmazlıklar damga vurdu

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Suriye'de 3 yıldır devam eden ve 150 bin insanın yaşamına mal olan savaşa son vermek amacıyla rejim temsilcileri ile muhalefet ilk kez dün İsviçre'nin Montrö kentinde düzenlenen Cenevre-2 Konferansı'nda bir araya geldi. ABD ve Rusya'nın düzenlediği toplantıya BM aracılık ediyor. 45 ülkenin katıldığı ve 300 gazetecinin izlediği konferansa, Suriye'den gelen işkence fotoğraflarıyla Beşar Esad'ın geçiş döneminde olup olmayacağı sorusu damgasını vurdu. BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Türkiye'nin mültecilere gösterdiği yardımlar nedeniyle teşekkür etti. Uzmanlar toplantıdan herhangi somut bir sonuç çıkmasının güç olduğunu söylüyor. Muhalifler ile Esad rejimi arasındaki esas pazarlıklara ise yarın Cenevre'de devam edilecek.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry
Geçiş sürecinde Esad olmayacak
Suriye'nin iç savaşa sürüklenmesinden Esad rejimini sorumlu tutan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Beşar Esad'ın kurulacak geçici hükümette yer alması hiçbir şekilde söz konusu olamaz" diyerek Esad'sız bir geçişe dair net tavrını koydu. Tek çözümü ise "geçiş hükümeti kurulması" olarak nitelendirdi. Kerry, vahşet fotoğrafları ile ilgili olarak da "Bunlar yalnızca insanların yaşamına değil, aynı zamanda insanlık onuruna yapılan saldırılardır" yorumu yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey La vrov
İç diyalog süreci kolay olmayacak
Esad yönetiminin en büyük destekçisi olan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, konferansın görevini "Suriye'de yaşanan trajik çatışmaya son vermek. Bu ülkede yaşananların bölgenin diğer ülkelerine sıçramasına izin veremeyiz" ifadesi ile anlattı. Lavrov, çözüm için tüm taraflarla konuşmaya hazır olduklarını belirtti. Ve "Suriye'nin iç diyalog süreci kolay olmayacak, hızlı olmayacak" dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim
Vahşet fotoğraflarına sessiz kaldı
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, konuşması boyunca vahşet fotoğraflarına değinmedi ve "Terörizm ithal eden değişik gruplar şu an bizimle aynı salonda bulunuyor" dedi. Konferansın başında tehditler savuran ülkeleri suçlayan Muallim, kapanışta ise çark etti. 300 binden fazla insanın ölümünden sorumlu tutulan rejimin bakanı yumuşak bir dil kullanarak "Akan kanın durmasını biz de istiyoruz. Cenevre toplantısını fırsat olarak görüyoruz" dedi. Muallim, muhaliflere yönelik 'terörist' iddiasını da kapanışta kullanmadı.

SMDK başkanı Ahmed El Cabra
El Kaide'yi rejim getirdi
Suriye Muhallif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el Carba , pazartesi günü ortaya çıkan fotoğrafları gösterdi. Görüntülerin İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük sistematik öldürme olduğunu vurguladı ve Esad'ın yaptıklarını Nazi kamplarında işlenen suçlara benzetti. Esad'ın Irak'tan terörist ithal ettiğini ve El Kaide militanlarını getirdiğini belirten Carba, İran için de "Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları ile de savaşıyoruz. Elimizde videolar var" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barış konferansı söz savaşıyla başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN