Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El-Kaide liderinin ses kaydı yayınlandı

El-Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri, Suriye'deki bütün gruplara Esad rejimine karşı birlik olmaları çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 23.1.2014 13:41 Güncelleme Tarihi: 23.1.2014 13:42
Zevahiri, internete düşen ses kaydında, "Bu zamana kadar yaptığımız konuşmalarda, ayrım yapmaksızın tüm kardeşlerimize seslendik. Sizleri cihat ve İslam kardeşi olarak görüyoruz. Birçok kez tekrarladığımız gibi İslam kardeşliği bütün örgütsel bağlantıların üzerindedir. Birlik olmanız bizim yanımızda bütün cemaatsel bağlardan daha önemlidir" dedi.

"Laik rejime ve onu destekleyen Rusya, Çin, Safaviler, Rafiziler ve çağdaş Haçlılara karşı birlik olun" diyen Zevahiri, "Bunları yaparken dikkat edilmelidir, hiçbir Müslümanın ne kanına ne de namusuna halel gelmemelidir" şeklinde konuştu.

Suriye'de herhangi bir grubun tekfir edemeyeceğini ve dinden dönmekle suçlanamayacağını ifade eden Zevahiri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha önce çağrıda bulunmuştuk, Suriye'deki bütün gruplar İslami yönetimi hakim kılmak için çabalarını sürdürmelidir. Bu yolda samimi insanları seçmeye gayret edilmelidir. Suriye halkı bu çerçevede kimi seçerse biz onu kabul ederiz. Hiç kimsenin bu konuda Suriye halkına dayatmada bulunmasını da kabul etmeyiz. Çünkü biz halifeliğin adalet, şura, hak ve hukuk esasları üzerine geri gelmesini arzuluyoruz."

Suriye'de cihat eden gruplara seslenen Zevahiri, bütün fikir adamlarını, aşiret liderlerini gruplar arasındaki çatışmaların durdurulması için harekete geçmeye çağırdı.

Zevahiri son olarak şunları söyledi:

"Bütün mücadele mezhepçi ve laik Esad rejimini devirmek ve İslami yönetimi hakim kılmak içindir. Grupların aralarındaki çatışma durdurulup, aralarınında hüküm verecek bir komisyon kurulmalıdır. Bununla beraber alınan kararların uygulanması için de bir mekanizma da oluşturulmalıdır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El-Kaide liderinin ses kaydı yayınlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN