Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış, ABD'ye yine kâbus gibi çöktü

Yeni yıla 40 kişinin ölümüne yol açan kar fırtınalarıyla giren ABD yine karakışla boğuşuyor. Başkent Washington dahil birçok kentte hayat felç oldu, ulaşım aksadı, okullar tatil edildi

Giriş Tarihi: 23.1.2014
Kanada'dan gelen soğuk hava dalgası başta başkent Washington olmak üzere, ABD'nin birçok eyaletinde hayatı durma noktasına getirdi. Yeni yıla 40 kişinin ölümüne yol açan Herkül kar fırtınası ve Kutup girdabı soğuklarının etkisinde giren ABD, bir kez daha kış şartlarına teslim oldu. Önceki sabah başlayan yoğun kar yağışı aralıksız olarak devam ederken, öğleden sonra şiddetli rüzgarın da devreye girmesiyle ülkenin kuzey batısında geniş güvenlik önlemleri alındı. Meteorologlar zorlu hava şartlarının etkisini artırarak devam edeceğini bildirdi ve vatandaşlara seyahat etmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Gece saatlerinde hava sıcaklığı eksi 17 derecenin altına indiği Washington ve çevresindeki Virginia, Maryland eyalatlerinde okullar tatil edildi. Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı başkent ve çevresinde bulunan havaalanlarında 3 bine yakın uçuş iptal edildi. 50 milyon kişinin yaşadığı bölgede kara, deniz ve tren seferleri aksadı ya da tamamen iptal oldu. Yetkililer kar yağışıyla birlikte yol açma ve küreme çalışmalarını başlatırken, sadece New York'ta bin 700 araç yol temizleme çalışmasında görev aldı. Kriz masaları sokakta kalanlara yardımcı olmak ve barınak sağlamak için gezici ekipler oluşturdu. Kar yağışı ve şiddetli rüzgarın etkisini sürdüreceği belirtiliyor.

EN SICAK 4'ÜNCÜ YIL


ABD yılbaşından beri rekor soğuklar, şiddetli rüzgar ve yoğun kar yağışıyla boğuşurken, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kurumu (NOAA) dünya geneline bakıldığında 2013'ün bir hayli sıcak geçtiğini açıkladı. 2013 yılı, NOAA'nın araştırmalarına göre, 1880'den beri yapılan ölçümlerde gelmiş geçmiş en sıcak yıl oldu. 2013'te yerkürenin ortalama sıcaklığını 14.52 derece olarak açıklayan NOAA, en sıcak 10 yılın 9'unun 2000 yılından sonra yaşandığını bildirdi. Yerküre sıcaklığının üst üste 37 yıldır mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği de raporda açıklanan bilgiler arasında.

DEVASA GÖL ÇÖL OLDU

Çin'in Cianşi eyaletindeki turistik Poyang Gölü, aşırı sıcak ve yakınlarındaki barajın oluşturduğu etkilere dayanamadı ve kurudu. Çin'in en çok turist çeken bölgelerinden biri olan 3 bin 500 kilometre kare yüzölçümlü Poyang'ın suları, yakınlarında inşa edilen dünyanın en büyük barajı Üç Boğaz Barajı dolayısıyla tehlikeli seviyelere düşmüştü. Bu sene etkili olan aşırı sıcak ve kurak hava dolayısıyla Poyang'ın tamamen kuruduğu öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış, ABD'ye yine kâbus gibi çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN