Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin 243 emlakı sakladı, 2 milyar euro vergi kaçırdı

Giriş Tarihi: 24.1.2014

İtalyan emlak kralı Angiola Armellini'nin, paravan şirketler kurup bin 243 emlakı sakladığı ve maliyeden 2.1 milyar euro vergi kaçırdığı ortaya çıktı

İtalya'da Letta hükümetinin emlak vergisini artırdığı şu günlerde, Romalı emlak kralı Renato Armellini'nin kızı Angiola'nın, 2 milyar euro vergi kaçırdığı ortaya çıkması gündeme damga vurdu. Roma'nın en zengin kadınlarından biri olan Angiola Armellini, yurtdışında kurduğu paravan şirketler kurarak toplam bin 243 emlakı maliyeden yıllarca saklamayı başarmış.

MONAKO'DA PARAVAN
Roma'daki ünlü Castel Sant'Angelo'ya (Sant'Angelo Kalesi) karşı iki katlı, teraslı muhteşem bir evde ikamet eden Armellini, Roma sosyetesinin vazgeçilmez isimlerinden biri. Armellini'ye ait apartman, otel ve müştemilatıyla neredeyse tamamı başkentte olan bin 243 emlak aslında merkezi Lüksemburg'da olan bir şirkete ait görünüyor. Lüksemburg'daki bu holdingin de Yeni Zelanda'da başka bir şirkete bağlı olduğu belirtiliyor. Roma sosyetesinin gözde isimlerinden biri olan Angiola Armellini'nin mali polisin araştırmalarına göre Monako, İsviçre, Yeni Zelanda'nın yanı sıra Jersey ve Bahamas adalarında İtalyan maliyesinden saklanmak için kurduğu bir şirketler ağı var. Mali polis soruşturmasında Angiola Armellini'nin, aslında Lüksemburg'da merkezi olan şirketinin, 1990'lı yıllarda, İtalya dışına çıkarılan büyük sermayeye kalkan vazifesi görmesi için kurulduğu da ortaya çıktı. Armellini kendi ikametini de 1999'da Monako'ya nakletti. Bu soruşturma çerçevesinde emlak kralının kızı ile birlikte 12 şahıs da soruşturma kapsamına dahil edildi. Savcılık 5 şirket merkezinin, 3 muhasebecinin ve bazı bankalardaki emniyet kasalarının açılmasını da sağladı. İtalyan mali polisi, 2003 ila 2012 arasında emlak kraliçesinin de sürekli olarak Roma'da oturduğunu tesbit etti. İtalyan maliyesi, ülke dışındaki şirketler zincirinin tepesinde bulunan 2 şirketin tamamen sahte olduğunu ortaya çıkardı.

EKSİK KAZANÇ BEYANI
İtalyan maliyesine göre Armellini'nin 2003'ten bu yana ödemediği vergilerin toplamı 2 milyar 100 milyon euro. Maliye müfettişleri Lüksemburg'daki 3 holdingte yaptıkları incelemelerde, kazanç beyanında da 190 milyon euro eksik buldu. Soruşturma altına alınan isimler arasında İtalyan ve yabancı danışmanların olduğu da açıklandı.

BABASININ İZİNDE...
Ünlü işkadınının babası Renato Armellini 1993'te maceralı bir hayatın sonunda Porto San Stefano'da boğularak ölmüştü. Renato Armellini 1950'lerde Roma'nın dışında inşa ettiği binalarla servetini oluşturdu. Roma'da inşa ettiği 9 katlı kaçak bina ile gündeme gelen Armellini, 1977'de hileli iflas yüzünden tutuklandı. 1978'de nitelikli dolandırıcılık, 1979'da arsa spekülasyonu tutuklanmasına yol açtı. Aldığı tehditler, hakkındaki davalar birbirini izledi. Angiola Armellini, babasından miras kalan 'değerleri' yaşatacağını söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin 243 emlakı sakladı, 2 milyar euro vergi kaçırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN