Suriye'den yeni vahşet kareleri

Suriye muhalefeti, dün tüm dünyayı ayağa kaldıran vahşet fotoğraflarının devamını paylaştı. Muhalifler, fotoğrafların Şam'da rejim kontrolü altındaki iki hastanede çekildiğini belirtti

Giriş Tarihi: 24.1.2014

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK), Beşar Esad rejimi tarafından gerçekleştirilen insanlık suçlarını belgeleyen 13 yeni fotoğrafı dün Cenevre-2 Konferansı'nın gerçekleştiği Montrö'de SABAH'ın da aralarında bulunduğu basın kuruluşları ile paylaştı. Fotoğraflarda, çocuklardan kadınlara ve yaşlılara karşı çok sayıda insanlık dışı uygulama ve işkence belgelendi. Özellikle kadınlarla ilgili olan bazı fotoğraflar ise "kamuoyunun kaldıramayacağı gerekçesiyle" tamamen "siyah bant" ile kapatıldı. Fotoğraflarda, açlık, elektro şok gibi sistematik işkence ile öldürülen sivillere yer verildi. Gözleri ve cinsel organları oyulan insan fotoğrafları basın toplantısına katılanlarda şok yarattı. Yeni kanıtlarla ilgili açıklamayı yapan Kuseyr Naim, fotoğrafların Şam'daki askeri ünitelerden alınmasının ardından uluslararası bir ekip tarafından incelenerek doğruluğu kanıtlanan görüntüler olduğunu söyledi.

SURİYE İÇİN KRİTİK GÜN

Suriye'deki iç savaşı sona erdirmeyi hedefleyen ve çarşamba günü tarafların söz düellosuyla başlayan toplu görüşmelere perşembe günü ara verildi. Dün Birleşmiş Milletler'in özel temsilcisi Lahdar İbrahimi muhaliflerin ve Beşar Esad rejiminin delegasyonuyla ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerin en önemli ayağı bugün gerçekleşecek. Rejim ve muhalifler, çatışmaların başladığı 2011'den beri ilk kez aynı masaya oturacak. Suriye Ulusal Koalisyonu adına konuşan Burhan Galyun, "Rejimin tek yaptığı şey gerçekleri gözardı etmek" diyerek cuma günkü görüşmelerden de bir beklentileri olmadığını bildirdi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Ahmed el-Carba ise, Rusya'nın Esad'a bağlı olmadığını bildirdiğini söyledi. Carba, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un kendilerine 'Rusya Esad konusunda ısrarcı değil' dediğini açıkladı. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de "Eğer Suriye'de barış sağlanırsa, bir çok ülke Suriye'ye barış gücü gönderme teklifi verdi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'den yeni vahşet kareleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN