Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Teslim ol Blair'e 2 bin sterlin

İngiltere'de, Irak Savaşı nedeniyle eski başbakan Blair'i tutuklamaya kalkan genç barmen, bir internet sitesinin koyduğu 2 bin 222 sterlin ödülü de kazandı

Giriş Tarihi: 24.1.2014
Irak Savaşı'nda ölen insanlardan dönemin ABD Başkanı George Bush ile eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'i sorumlu tutan "arrestblair.org" (Blair'i tutukla) sitesinin Blair'i tutuklama girişiminde bulunanlara vaat ettiği para ödülünü, 23 yaşında bir barmen kazandı. Olay geçtiğimiz günlerde, Blair'in ailesi ve arkadaşları ile birlikte başkent Londra'da gittiği bir restoranda gerçekleşti. Bir anda Blair'in 8 kişilik masasına yaklaşan 23 yaşındaki barmen Twiggy Garcia, Blair'in omzuna vurarak "Irak'ta sebepsiz yere savaş başlatmaktan sizi yurttaş olarak tutukluyorum. Benimle en yakın karakola gelip hakkınızdaki suçlamaları cevaplar mısınız?" dedi. Blair "Seninle gelemem. Suriye'de yaşananlar seni daha çok endişelendirmeli" diye karşılık verince Garcia da yanıt olarak "Şu an Irak'ta yaşananları biliyorum ve burada adaletin sağlanmasının peşindeyim" dedi. Blair'ın "Saddam'ın acımasız bir diktatör olduğunu ve görevinden uzaklaştırılması gerektiğine inanmıyor musun?" sözlerine ise genç barmen "Bu yasadışı bir savaş ile olmamalıydı" cevabını verdi.

HAKARET VE DARP ETMEK YASAK

Masada bulunan Blair'in çocukları korumaları çağırdı. Ancak barmen, olay çıkmaması için hemen masadan uzaklaştı ve bu girişimiyle "arrestblair"den 2 bin 222 sterlin (8 bin 300 TL) kazandı. Birçok haber sitesinde de adını duyuran ve bir sosyal medya fenomeni haline gelen genç barmen de "İnsanlara Blair'in karıştığı suçları yeniden hatırlattığım için çok mutluyum" dedi. Garcia'nın dışında 5 kişi daha Blair'i tutuklama girişiminde bulundu. Para ödülünü kazanmak için sitenin belirlediği bazı kurallara uyma zorunluluğu var. Tutuklama girişimi sadece sözlü olmak zorunda, fiziksel olarak eski başbakana zarar verilmemesi gerekiyor. Tutuklama talebi sırasında hakaret edilmeyecek, yalnızca sitenin ileri sürdüğü savaş suçları hatırlatılacak. Ödülü kazanmak için "barışçıl tutuklama girişiminin" bir haber kaynağında da yer alması gerekiyor. Tüm bu koşullar yerine getirildikten sonra 28 gün içinde siteye başvurma şartı var. Yapılan başvurunun ardından siteye yapılan bağışlarla toplanan para ödül olarak veriliyor. Sitede Blair ve Bush'un neden savaş suçlusu olduklarına dair birçok rapor ve belgeye de yer veriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Teslim ol Blair'e 2 bin sterlin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN