Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman Dışişleri'ne Müslüman sözcü

Giriş Tarihi: 26.1.2014

Almanya Dışişleri Bakanlığı'na ilk kez Müslüman bir isim atandı. Filistin asıllı Savsan Chebli, ülkede göçmenlere karşı oluşan önyargıları yıkmayı hedefliyor

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü görevine, 35 yaşındaki Filistin asıllı Savsan Chebli getirildi. Chebli, baş sözcü Martin Schafer'in yardımcılığını üstlenecek. Böylece ilk kez göçmen kökenli ve Müslüman bir kadın Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü görevine atanmış oldu. Deutsche Welle Türkçe internet sitesinin haberine göre Filistin asıllı anne ve babası Lübnan'daki bir mülteci kampında tanışan Chebli, babasının 1970'te Doğu Almanya'ya gelmesinin ardından Almanya'da dünyaya geldi, ancak 15 yaşındayken Alman vatandaşlığına geçti. Ailede sadece Arapça konuşulduğunu belirten Chebli, Almancayı ilkokulda öğrendi ve 13 çocuklu ailenin yüksek öğrenim gören ilk çocuğu oldu. Siyasal bilimler mezunu Chebli daha sonra girdiği Sosyal Demokrat Parti'de Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in dikkatini çekti ve 2010'da Berlin İçişleri Senatosu'nda raportör olarak görev yaptı.

KAZASINI İŞ ÇIKIŞI KILIYOR
İnançlı bir Müslüman olduğunu belirten Chebli "Türban takmadığım için bunu anlayamazsınız tabii. Ama namaz kılıp oruç tutuyorum, domuz eti yemiyorum ve alkol içmiyorum" dedi. Bir soru üzerine ofisinde namaz kılmadığını belirten Chebli, kaçırdığı rekâtların kazasını iş çıkışında kıldığını da sözlerine ekledi. Chebli, neden türban takmadığı sorusu üzerine ise "Türbandan önemli farzlar var. Ayrıca türbanın Almanya'da kariyer yapmama da engel olabileceğini düşünüyorum" diye konuştu. İnsanlara Alman, zengin ya da iyi eğitimli ebeveynlere sahip olmadan da kariyer yapabileceklerini göstermek istediğini belirten Chebli, kısa süre önce Zeit gazetesine verdiği bir röportajda da "Hayalim insanların kökenine değil, yeteneğine göre değerlendirilmelerini sağlamak" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman Dışişleri'ne Müslüman sözcü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN