Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır'da 'Kıyamet günü'nde 50 ölü

Giriş Tarihi: 26.1.2014

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in devrildiği 25 Ocak Devrimi'nin üçüncü yıldönümünde sokaklar yine gergindi. Polisin müdahale ettiği darbe karşıtı gösterilerde 50 kişi öldü

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in görevinden uzaklaştırıldığı 25 Ocak Devrimi'nin üçüncü yıldönümü yine gergin gösterilere sahne oldu. Ordu yanlıları ve 3 Temmuz'da gerçekleştirilen darbenin destekçileri Tahrir Meydanı'nda toplanarak Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi lehine sloganlar atarken, darbe karşıtları ise binlerce kişinin katıldığı protesto gösterileri düzenledi. Eylemlere polisin sert müdahalesi sonucu çok sayıda kişi öldü. Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, saldırılarda 50 göstericinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Polis, darbe sonrası yaşanan katliamlarla dünyaya adını duyuran Rabia Meydanı'nı tamamen kapattı. Darbe karşıtı gösterilere daha çok gençlerin katıldığı belirtildi. Kahire'deki Ayn Şems bölgesinde yürüyüş yapmak ibkeşeh gençlere, polis gaz bombası ve gerçek mermiyle müdahale etti.

EL KAİDE ÜSTLENDİ

Kahire Emniyet Müdürlüğü'ne yönelik olarak önceki gün düzenlenen bombalı saldırıları ise El Kaide bağlantılı Ensaru Beyt-i Makdis örgütü üstlendi. Örgüt, daha önce de Mısır'daki polis karakollarına benzer saldırılarda bulunmuştu. Öte yandan, Libya Dışişleri Bakanlığı, başkent Trablus'taki Mısır Büyükelçiliği'nde görevli dört kişinin kaçırıldığını duyurdu. Kaçırılanlar arasında kültür ataşesinin de bulunduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır'da 'Kıyamet günü'nde 50 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN