Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'da Cumhurbaşkanı geri adım attı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in haftalardır devam eden krizi sona erdirmek için muhalefete başbakanlık ve başbakan yardımcılığı görevlerini önerdiği açıklandı.

Giriş Tarihi: 26.1.2014 12:24
Adalet Bakanı Olena Lukaş'ın açıklamasıma göre Yanukoviç, muhalefet liderleriyle üç saat süren görüşmede, Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk'a başbakanlık, Reform için Ukrayna Demokratik Birliği Partisi lideri dünya şampiyonu boksör Vitali Kliçko'ya da insani konulardan sorumlu başbakan yardımcılığını önerdi.
Viktor Yanukoviç, bir bakanın krizin barışçıl yollarla çözülmesine yönelik girişimlerin sonuçsuz kaldığı yolundaki açıklamasından birkaç saat sonra muhalefet liderleriyle yeniden bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmeye parlamentoda temsil edilen bazı partilerin katıldığını duyurdu.
Ukrayna İçişleri Bakanı Vitali Zaharçenko, aylardır devam eden siyasi krizi barışçıl yollarla sona erdirmeye yönelik çabaların başarısızlıkla sonuçlandığını söylemişti. Zaharçenko, protetoscularla yapılan görüşmelerin çöktüğünü belirterek, sonuçtan "radikal unsurları" sorumlu tuttu. Bakan protestocuların silahlı olduğunu söyledi.

POLİSE GENİŞ YETKİLER VEREN YASA TADİL EDİLECEK

Protestolar, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Kasım ayında Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçmesi üzerine başlamıştı. Kriz, bu hafta Kiev'deki Bağımsızlık protestolarda 2 kişinin ölmesi üzerine tırmanmıştı.
Cuma günü Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç krizi sona erdirmek için tavize hazır olduğunu açıklamıştı. Yanukoviç, muhalefetin tepkisini çeken ve polise protestoları bastırmada geniş yetkiler veren yasayı tadil etme ve kabinede değişiklik yapma taahhüdünde bulunmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da Cumhurbaşkanı geri adım attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN