Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Meclisi darbeci Sisi şekillendirecek

Giriş Tarihi: 27.1.2014

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimleri parlamento seçimlerinden öne alındı. Bu adım sayesinde, cumhurbaşkanlığının en güçlü adayı General Sisi, Mübarek'in yaptığı gibi meclisi şekillendirecek

Mısır'da haftalardır devam eden kampanya sonucunda geçici yönetim, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin genel seçimlerden önce yapılmasına onay verdi. Dün ulusa sesleniş konuşması sırasında, alınan kararı açıklayan geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, askeri darbenin ardından belirlenen "yol haritası"nda değişiklik yapıldığını belirtti. Ülkedeki farklı gruplarla yaptıkları görüşmeler sonucunda, önce cumhurbaşkanının seçilmesi noktasında bir görüş birliği olduğunu gördüklerini belirten Mansur, yeni takvime göre seçimlerin ne zaman yapılacağını ise açıklamadı. Ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz'daki askeri darbenin ardından, sırasıyla anayasa referandumu, genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılması kararlaştırılmıştı. Mısır medyasında yer alan yorumlar ve siyasi gözlemcilerin açıklamaları, geçici yönetimin attığı bu adımın, cumhurbaşkanlığının en güçlü adayı Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi'nin önünü açma girişimi olduğunu belirtiyor. Sisi'nin, tıpkı devrik diktatör Hüsnü Mübarek gibi üyelerinin çoğunu bizzat belirlediği ve kontrol altında tutabileceği bir meclis oluşturma amacında olduğu kaydediliyor. General Sisi'nin, cumhurbaşkanlığına adaylığını açıklamak için önümüzdeki günlerde savunma bakanlığı görevinden istifa etmesi ve seçim kampanyasını resmen başlatması bekleniyor. Sisi, halkın ve ordunun desteğini arkasında hissetmesi durumunda aday olacağını duyurmuştu.

KAHİRE İSLAM SANATLARI MÜZESİ'NDE TAHRİBAT BÜYÜK
Cuma günü Kahire Emniyet Müdürlüğü'nü hedef alan bombalı saldırılar sırasında ciddi şekilde hasar gören İslam Sanatları Müzesi'nin içinden ilk fotoğraflar yayımlandı. El Kaide bağlantılı Ensaru Beyt-i Makdis örgütünün üstlendiği eylemden sonra, müzede onarım çalışmaları başlatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meclisi darbeci Sisi şekillendirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN